Co zrobić, żeby mieć lepszy sen?

0
109

Sen jest niezbędny dla naszego dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego, a większość z nas nie ma wystarczającej ilości spokojnego snu, co może wpływać na prawie każdy aspekt naszego życia.

Brak snu wpływa na nasze ciało i umysł. Zbyt mała ilość snu powoduje, że jesteśmy zmęczeni, zestresowani i zirytowani oraz mamy problem z koncentracją i pamięcią. Niedobór snu powoduje również, że wolniej pracujemy. W dłuższej perspektywie brak snu może nawet prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, w tym otyłości, niższej odporności, wysokiego ciśnienia krwi, czy chorób serca.

W przypadku problemów ze snem lub chęci poprawy jakości snu jest kilka prostych rzeczy, które można zrobić, żeby spać lepiej.

Ogranicz ekspozycję na niebieskie światło wieczorem

Niebieskie światło to światło emitowane przez ekrany i inne urządzenia elektroniczne. Na dłuższą metę jest szkodliwe dla oczu i mózgu w nocy. Aby zmniejszyć ekspozycję na niebieskie światło wieczorem, staraj się unikać korzystania z urządzeń elektronicznych co najmniej godzinę przed snem lub zastosuj w nich filtr światła nocnego.

Ustal harmonogram snu

Codzienne wstawanie i kładzenie się o tych samych porach i trzymanie się konkretnej ilości godzin przeznaczonych na sen sprzyjają lepszemu snu. Z czasem, w obranych godzinach, gdy nasz organizm przyzwyczai się do wyznaczonego rytmu, będzie wchodzić w danych porach w fazę snu automatycznie.

Nie jedz i nie pij na chwilę przed snem

Jedzenie na chwilę przed snem może wywoływać zgagę, wzdęcia i refluks. Spożywanie dużych posiłków przed pójściem spać utrudnia zasypianie i powoduje przebudzenia w nocy, ponieważ w czasie, kiedy my śpimy, nasz układ trawienny pracuje nad przetworzeniem dostarczonego posiłku. Dla większego komfortu spania i zasypiania unikaj spożywania pokarmów na 2 godziny przed snem. Staraj się unikać też picia dużej ilości płynów przed snem, szczególnie słodkich, ponieważ zawarty w nich cukier opóźni ci zasypianie poprzez zastrzyk chwilowej energii.

Ćwicz kilka razy w tygodniu

Ćwiczenia w ciągu dnia mogą poprawić ogólną jakość snu poprzez poprawę głębokiego snu. Badanie opublikowane w „The Journal of Sleep Research” wykazało, że osoby, które ćwiczyły przez co najmniej 150 minut tygodniowo, poprawiły jakość snu i spały dłużej niż osoby, które nie ćwiczyły. 

Dostosuj sypialnie do snu

Zadbaj o to, żeby twoja sypialnia sprzyjała snu i zasypianiu. Pomaluj ściany na spokojne, wyciszające i relaksujące kolory. Zainwestuj w wygodny materac. Przed snem przewietrz sypialnie i zadbaj o odpowiednią temperaturę. Naukowcy twierdzą, że idealną temperaturą do spania jest 19 stopni, ale niech temperatura będzie komfortowa dla ciebie.

Brak postów do wyświetlenia