Czy wiesz, jak pies kaszle? 5 powodów kaszlu u psa

0
446
Foto: unsplash

Zauważyłeś, że twój pies kaszle i nie wiesz, co robić? Kaszel u psa czasami oznacza zwykłe przeziębienie, a innym razem poważniejsze schorzenie. Podpowiadamy, jak i dlaczego pies kaszle.

Tak jak i człowiek, pies kaszle. Tak jak i ludzie, nasi czworonożni przyjaciele mogą się przeziębić. Ważne, abyście obserwowali swojego psa. Tylko wtedy znać będziecie oznaki, które wam daje, gdy coś mu dolega. W przypadku kaszlu sygnały są jasne, głośne i czytelne. Wasz pupil będzie wtedy donośnie chrząkać, często mając przy tym wyciągniętą do przodu szyję i nieco opuszczoną w dół głowę.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla kaszlącego psa, jest zabranie go do weterynarza. Wiele przyczyn kaszlu u psów można całkowicie wyleczyć, ale aby je leczyć, należy je odpowiednio zdiagnozować. Kiedy przyprowadzisz pupila do lekarza weterynarii, pamiętaj, aby szczegółowo opisać jego kaszel i powiedzieć weterynarzowi o wszelkich innych objawach, które miał pies (takich jak kaszel z krwią, śluzem, białą pianą itp.). Przy odpowiedniej opiece lekarza weterynarii Twój pies szybko wróci do formy.

Oto 5 najczęstszych powodów kaszlu u psów:

PSIA GRYPA:

Psy, podobnie jak ludzie, są narażone na zarażenie grypą. W tym przypadku kaszel występuje w wyniku infekcji dróg oddechowych, która może trwać od dziesięciu do trzydziestu dni. Twojemu psu prawdopodobnie zostanie przepisane lekarstwo w ramach leczenia. Jeśli masz w domu inne zwierzęta, najlepiej poddać chorego psa kwarantannie w jego własnej części domu, ponieważ psia grypa jest zaraźliwa między zwierzętami.

ZAPALENIE PŁUC:

Zapalenie płuc to kolejny powszechny stan. Psie zapalenie płuc może być spowodowane bakteriami, istniejącą wcześniej infekcją wirusową (taką jak psia grypa lub nosówka), trudnościami w połykaniu, zwracaniem pokarmu lub niektórymi zaburzeniami metabolicznymi. W przypadku zapalenia płuc kaszel psa brzmi wilgotno i miękko. Jeśli twój pies ma zapalenie płuc, prawdopodobnie będzie miał wysoką gorączkę, słaby apetyt i niski poziom energii. Będą potrzebować leczenia weterynaryjnego, dużej ilości płynów i odpoczynku, a nawet mogą potrzebować hospitalizacji, aby wyzdrowieć.

CHOROBA SERCA:

Jedną z najczęstszych przyczyn kaszlu u psów jest choroba zastawek serca lub mięśnia sercowego. Zapobiega to wydajnemu pompowaniu krwi przez serce psa. Kaszel pojawia się, gdy części serca powiększają się i ściskają główne drogi oddechowe w płucach lub gdy płyn cofa się do płuc. Zwykle można stwierdzić, czy kaszel psa jest spowodowany chorobą serca, jeśli jego kaszel jest miękki i ciągły. Jeśli twój pies kaszle z powodu choroby serca, jego kaszel prawdopodobnie będzie się nasilać w nocy lub podczas odpoczynku na boku i może mu towarzyszyć spadek energii i wytrzymałości.

ZAPAŚĆ TCHAWICY:

Zapadnięcie się tchawicy to stan, który powoduje, że tchawica staje się miękka i wiotka. Dotyka najczęściej ras małych, w tym chihuahua, mopsów i shih tzu. Oficjalna nazwa tego schorzenia to chondromalacja tchawicy. Psy z zapadnięciem tchawicy mają suchy, świszczący i spazmatyczny kaszel. Często kaszlą i trudno im się uspokoić. Ich kaszel pogorszy się, jeśli będą ciągnąć, gdy są na smyczy.

KASZEL KENELOWY

Kaszel kenelowy to kolejna z najczęstszych przyczyn kaszlu u psów. To ogólny termin określający zapalenie tchawicy i oskrzeli, zapalenie i infekcję tchawicy i głównych dolnych dróg oddechowych. Podczas gdy kaszel kenelowy występuje częściej u młodszych psów, może to dotyczyć psów w każdym wieku. Psy przebywające w grupach — czy to podczas treningu posłuszeństwa, opieki dziennej nad psem czy internatu — są bardziej narażone na zarażenie. Tak więc, jeśli zauważysz, że twój pies kaszle po tym, jak był w przedszkolu, istnieje szansa, że ​​​​może mieć przypadek kaszlu kenelowego. Psy z kaszlem kenelowym mają suchy i chrapliwy kaszel, który brzmi gorzej, jeśli ciągnie podczas chodzenia na smyczy. Kaszel kenelowy może nawet prowadzić do odruchów wymiotnych i późniejszych wymiotów. Kaszel kenelowy może ustąpić samoistnie, ale antybiotyki i środki przeciwkaszlowe są często przepisywane w celu zmniejszenia kaszlu i prawdopodobieństwa wystąpienia wtórnych problemów, takich jak zapalenie płuc. Psy z kaszlem kenelowym są bardzo zaraźliwe dla innych psów. Kaszel kenelowy jest formą Bordetella bronchiseptica, na którą istnieje szczepionka, która może pomóc chronić psa przed kaszlem kenelowym w przyszłości.

CZYTAJ: James Bond był w Polsce! Polskie korzenie agenta 007

CZYTAJ: Powstał serial dokumentalny o Bartoszu Zmarzliku. Obecnie najlepszym żużlowcu świata!

Brak postów do wyświetlenia