Dlaczego psy pocą się tylko na łapach? Tłumaczymy

0
93
Gdzie poci się pies? (biofeedzoo.pl)

Psy podobnie jak ludzie reagują na wysokie temperatury poceniem się. Produkują pot tylko w jednym miejscu — na łapach. Czy wiesz, dlaczego psy pocą się wyłącznie na łapach i dlaczego akurat w tym miejscu? Tłumaczymy.

Często mówi się, że pies upodabnia się do właściciela. Choć faktycznie mamy z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi dużo wspólnego w budowie, to pocimy się w odmienny sposób. Psy pocą się wyłącznie na łapach.

Psy mają dwa rodzaje gruczołów potowych – gruczoły merokrynowe i apokrynowe Gruczoły merokrynowe działają podobnie do ludzkich gruczołów potowych. Znajdujące się w poduszkach łap psa gruczoły te aktywują się, gdy zwierzę jest gorące, aby je ochłodzić. Dlatego w szczególnie upalne dni możesz zauważyć wilgotne odciski łap na ziemi. Zadanie gruczołów apokrynowych jest nieco inne. Choć zaliczane do gruczołów potowych, ich celem jest uwalnianie feromonów, a nie schładzanie psa. Gruczoły te znajdują się na całym ciele każdego psa i pomagają psu rozpoznać inne psy po zapachu.

Dlaczego psy pocą się akurat tylko na łapach? Odpowiedź jest prosta. Większość psów jest pokryta sierścią, więc gdyby na ich ciałach znajdowały się gruczoły potowe, pot nie odparowałby. Chłodzenie następuje, gdy pot odparowuje. Dlatego o wiele skuteczniejsze jest posiadanie gruczołów potowych w poduszkach łap, gdzie jest mało sierści.

CZYTAJ: W tym kraju „Barbie” ponosi klęskę finansową!

CZYTAJ: Nowo awansowany bramkarz Luton Town z Norwich

Brak postów do wyświetlenia