Dwie najlepsze restauracje na świecie można znaleźć w Danii

0
171
noma, najlepsza restauracja na świecie. Zdjęcie: Ditte Isager

Dwie kopenhaskie restauracje, noma i Geranium zajęły czołowe miejsca na prestiżowej liście World`s 50 Best Restaurants (50 Najlepszych Restauracji Na Świecie).

To jasne, że świat ma nową stolicę kulinarną – powiedział gospodarz Ravneet Gill, ogłaszając dwie najlepsze restauracje na świecie.

Wspaniałą wiadomością było to, że noma pod wodzą René Redzepi ponownie zajęła pierwsze miejsce. Restauracja otrzymała niedawno trzy gwiazdki w przewodniku Michelin 2021, i już po raz piąty noma zdobyła nagrodę World 50 Best Restaurants. Z Geranium na drugim miejscu, te dwie restauracje są obecnie w czołówce umacniającej pozycję Kopenhagi jako najlepszego punktu kulinarnego na świecie.

Po zamknięciu i ponownym otwarciu w 2018 roku, noma znalazła się na 2. miejscu w 2019 roku. Do tego czasu byli na szczycie listy w 2010, 2011, 2012 i 2014 roku. World Best podkreśla w swoim uzasadnieniu: „Żadna podróż do Nomy nie jest taka sama, a Redzepi i zespół nieustannie poszukują nieoczekiwanych składników i pięknie prezentują je na talerzach”.

Na scenie Redzepi skorzystał z okazji, aby podziękować swojemu zespołowi: „Myślę o Was jak o najlepszej drużynie w galaktyce”. Kiedy wspominał wyzwania z ostatnich 18 miesięcy, dodał: „Świadomość, że byliśmy razem, sprawia, że ​​czuję się bezpiecznie”.

Geranium pod wodzą Rasmusa Kofoeda wspięła się o trzy miejsca i zajęła drugie miejsce na liście. World Best podkreśla w swoim uzasadnieniu: „Prawdopodobnie nie ma na świecie lepszych szefów kuchni”. W zeszłym tygodniu szef kuchni Geranium, Ronni Vexøe Mortensen zajął drugie miejsce w Bocuse d’Or. Restauracja znajduje się przy duńskim stadionie narodowym Telia Parken w Kopenhadze, w rejonie Østerbro.

Lista 51-100 najlepszych restauracji na świecie została ogłoszona w zeszłym tygodniu. Swoje lokaty otrzymały tu również dwie duńskie restauracje. Alchemist, prowadzona przez Rasmusa Munka, była 58. Amass, prowadzona przez urodzonego w Ameryce szefa kuchni Matta Orlando, była 89. W kategorii napojów koktajl bar TATA znalazł się niedawno w „50 Best Discovery”.

To pierwsze miejsce oznacza, że ​​noma jest już poza przyszłymi rankingami, ponieważ zasady dla 50 najlepszych na świecie zmieniły się od czasu zwycięskiej passy nomy.

Brak postów do wyświetlenia