Dzień Kobiet. Skąd wzięło się to święto?

0
73

Dziś 8 marca, Międzynarodowy Dzień Kobiet. To święto kobiet znane jest niemalże na całym świecie, a jego początki sięgają przełomu XVIII/XIX wieku. Poznaj historię Dnia Kobiet.

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzimy 8 marca. Święto to jest znane niemalże na całym świecie i aktualnie obchodzone jest w ponad 30 krajach. W niektórych państwach Dzień Kobiet wypada w inny dzień marca lub trwa nawet przez cały miesiąc. W Polsce święto kobiet obchodzimy w tym roku ponad setny raz.

Historia Dnia Kobiet sięga przełomu XVIII i XIX wieku, a jego początków należy upatrywać w ruchach sufrażystek i kobietach pracujących wówczas w fabrykach. Krąży wiele legend o genezie święta kobiet, jednak historycy wskazują na dwa wydarzenia jako początek obchodów Dnia Kobiet.

Pierwszym wydarzeniem ma być 8 marca 1857 roku i strajk kobiet w fabryce bawełny w Nowym Jorku, które domagały się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia, jakie otrzymywali mężczyźni. Drugim wydarzeniem, częściej podawanym za początek święta kobiet, jest data 28 lutego 1909 roku. Wtedy z inicjatywy Socjalistycznej Partii Ameryki zorganizowano pierwsze obchody Dnia Kobiet, nazywane obecnie Narodowym Dniem Kobiet. Początkowo twierdzono, że dzień ten upamiętnia wspomniany protest kobiet pracujących przy produkcji w Nowym Jorku, jednak zdaniem ekspertów był to mit mający na celu odseparowanie Międzynarodowego Dnia Kobiet od jego socjalistycznego pochodzenia.

Święto jest okazją, by za wszystko podziękować swoim kobietom ale i wyrazić szacunek dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.

Brak postów do wyświetlenia