Międzynarodowy Dzień Kobiet. Jak obchodzą go na świecie?

0
84

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest w ponad 30 krajach. W niektórych rejonach to święto oficjalne i wolne od pracy, w innych to wydarzenie nieoficjalne. Oto jak obchodzony jest Dzień Kobiet na świecie.

W Polsce Dzień Kobiet wypada 8 marca. Tego dnia polskie kobiety dostają kwiaty, słodycze i drobne upominki, by docenić ich obecność. Symbolem Dnia Kobiet w Polsce są czerwone goździki i czerwone tulipany. Jak świętowany jest Dzień Kobiet poza granicami Polski?

Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii Północnej, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech, Zambii i Tunezji. Święto jest również celebrowane w dużej części Ameryki Południowej, ale traktowane jest tam jako uroczystość nieoficjalna.

Za czasów Związku Radzieckiego, święto kobiet miało negatywne konotacje ze względu na jego wykorzystywanie w rządowej propagandzie. W niektórych krajach przestano obchodzić je 8 marca lub minęło sporo czasu, zanim święto nabrało nowego i pozytywnego znaczenia. W Armenii po upadku Związku Radzieckiego zaniechano świętowania Dnia Kobiet 8 marca. Zamiast tego 7 kwietnia wprowadzono święto Piękna i Macierzyństwa. Ludzie świętują jednak również 8 marca, dlatego doprowadzono do dyskusji publicznej, po której stwierdzono, że od 8 marca do 7 kwietnia będzie świętować się co roku Miesiąc Kobiet.

We Włoszech Dzień Kobiet świętowany jest przez tydzień. Świętowanie zaczyna się na tydzień przed 8 marca, a 8 marca kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej. W Portugalii i Rumunii kobiety świętują Dzień Kobiet w kobiecym gronie na kobiecych kolacjach i wydarzeniach. W Wielkiej Brytanii kobiety dostają kwiaty i organizowane są wykłady i wydarzenia opowiadające o emancypacji kobiet i ich osiągnięciach. W Rosji Dzień Kobiet jest dniem wolnym od pracy, a kobiety są wtedy obdarowywane bukietami kwiatów. W niektórych rejonach Chin Dzień Kobiet jest również dniem, w którym kobiety dostają pół dnia wolnego.

W Iranie obchodzenie Dnia Kobiet jest zabronione. Ma to związek ze zmianą kulturową, która dokonała się w 1979 roku. Od tego czasu prawa kobiet w tym kraju są ponownie coraz bardziej ograniczane.

Brak postów do wyświetlenia