Idea Zero Waste. Zasady, które pomagają nam lepiej żyć.

0
144

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jaki możemy mieć wpływ na nasze środowisko i w jaki sposób możemy zadbać o nasze wspólne dobro, czyli naszą planetę? Zapewne każdy z nas zadał sobie kiedyś to pytanie. W obecnych czasach coraz bardziej zmagamy się z problemami ekologicznymi i ilością wytwarzanych śmieci przez nas naszą cywilizację.

Z pomocą przychodzi nam idea Zero Waste (w dosłownym tłumaczeniu – zero marnowania), która zyskała rozgłos pod koniec lat 90’ ubiegłego wieku, a życie według niej sprowadza się do stosowania zasad zwanych „5R”:

https://www.powiatgorlicki.pl/images/logotypy/eko.jpg

– odmawiaj – nie przyjmuj wszelkich produktów, których produkcja wpływa szkodliwie na nasze środowisko. Przykładem tego są wszelkie ulotki informacyjne, torby foliowe, opakowania jednorazowe, głównie plastikowe. Są to produkty, które generują niepotrzebne odpady i zanieczyszczenia.

– ograniczaj – unikaj możliwości wytwarzania jakichkolwiek odpadów. Bardzo dobrym pomysłem jest wybieranie towarów o jak najmniejszej ilości opakowania oraz unikanie produktów bardzo słabej jakości, dzięki czemu nie ulegają one szybkiemu zużyciu i nie stają się tak szybko odpadami.

– wykorzystuj – działania polegające na wykorzystywaniu posiadanych, często już zużytych produktów do innych celów. Wiele rzeczy może pełnić nową funkcję, przykładowo puste szklane butelki mogą zostać nowym wazonem. Gdy dodamy do tego procesu trochę naszej kreatywności, możemy stworzyć naprawdę wiele ciekawych przedmiotów. Również wiele naszych ubrań, które zalegają nam w szafach, możemy często odsprzedać dalej lub oddać potrzebującym. Natomiast odzież, która już się do niczego nie nadaje, może być wykorzystana do sprzątania jako różnorakie szmatki i ściereczki do domu czy samochodu.

– segreguj – w tym przypadku są to działania dość powszechne, bo w większości miejsc, w których mieszkamy, segregacja śmieci jest wymagana odgórnie. Odpady dzielimy między innymi na: plastiki, papier, szkło i bioodpady. Często jednak można spotkać się z tym, że wiele osób poprzez brak świadomości nie przykłada się do segregacji i wrzuca wszystko do jednego pojemnika, czego skutkiem jest wyrzucanie odpadów do nieodpowiednich miejsc. Informacje, jak prawidłowo segregować śmieci, możemy znaleźć chociażby na stronach rządowych, np. https://www.gov.pl/web/klimat/zasady-segregowania-odpadow-komunalnych

– kompostuj – jeśli mamy możliwość, warto wyodrębnić na własnej działce skrawek miejsca, gdzie możemy odkładać wszelkie bioodpady. Ostatecznie resztki niewykorzystanej żywności ulegną rozłożeniu i ponownie wrócą do środowiska w przyjaznej dla niego formie bez powodowania żadnych szkód. Taką glebę możemy świetnie wykorzystać do sadzenia roślin.

Wymienione zasady są „podstawowym dekalogiem” dla osób, które pragną dbać o nasze wspólne dobro, jakim jest Matka Ziemia. Wprowadzenie ich w życie generuje widocznie pozytywny wpływ na środowisko. Warto zapoznać się z tematem Zero Waste na portalach społecznościowych; zarówno na Instagramie, jak i Facebooku, powstaje coraz więcej profili w tym zakresie i gorąco zachęcamy do śledzenia! Możemy znaleźć tam mnóstwo inspiracji, które pomogą nam wdrożyć te zasady w życie.

Dzielmy się tą wiedzą z bliskimi; dookoła nas pojawia się coraz więcej akcji społecznościowych, mających na celu uświadomienie ludzi na temat problemów środowiskowych. Wiedza i edukacja pomaga nam wprowadzić pozytywne zmiany na świecie, a czyste środowisko to nasza radość z życia, a także zdrowie nasze, jak i przyszłych pokoleń.

Może macie jakieś pomysły, jak wprowadzić zasady Zero Waste w Wasze życie?

https://www.eldom.eu/uploads/media/image/0001/10/thumb_9155_image_col12.jpeg

Brak postów do wyświetlenia