Kraków mocno stawia na poprawę jakości powietrza. Energia ze ścieków – czym jest ten pomysł?

Date:

Od dawna słyszymy opinie na temat złej jakości krakowskiego powietrza, a władze Krakowa od wielu lat próbują walczyć z tym problemem. Coraz większym wyzwaniem jest znalezienie nowych pomysłów do poprawy sytuacji. Poszukując rozwiązań, udało się dojść do wniosku, że naturalny odpad, jakim są ścieki, może mieć bardzo duży potencjał.

W październiku 2020 roku przyjęto Strategię Grupy PGE oraz Plan Dekarbonizacji. W związku z tym, PGE Energia Ciepła zaczęła badać i wykorzystywać nowe technologie w kontekście budowy nowych źródeł ciepła. W konsekwencji Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie zawarło umowę z PGE Energia Ciepła. Ustalono, że ciepło w Krakowie może być wytwarzane przez wielkoskalowe pompy ciepła.

Według planów inwestycyjnych, przewidziano produkcję za wykorzystaniem ścieków. Porozumienie o współpracy obejmuje powołanie nowej spółki, której zadaniem będzie zaprojektowanie, wybudowanie i eksploatacja instalacji złożonej z pompy ciepła, wykorzystującej ścieki jako źródło ciepła. Budowa pomp ciepła w krakowskiej oczyszczalni może przynieść szereg korzyści dla każdej strony.

Krakowski ratusz podkreśla, że takie działania idealnie wpisują się w proces dekarbonizacji (polega on na systematycznym ograniczeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery, by ostatecznie całkowicie zaprzestać jego emisji) systemu cieplnego, a to może się dość przyczynić do poprawy jakości powietrza.

tabola

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

Alec Baldwin z formalnym zarzutem nieumyślnego spowodowania śmierci na planie „Rust”

Aktor Alec Baldwin i osoba nadzorująca rekwizyty na planie zostali formalnie oskarżeni o nieumyślne spowodowanie śmierci w wyniku śmiertelnego postrzelenia operatorki na planie filmowym produkcji "Rust".

Jennifer Lopez pokochała ubrania polskiej projektantki! Zobaczcie zdjęcia!

Jennifer Lopez pokochała ubrania polskiej projektantki! Włożyła sukienkę Magdy Butrym.

Tramwaj na Jagodno? Wrocław zdecydował w sprawie wieloletniego konfliktu

Jagodno to dzielnica Wrocławia, która od lat czeka na obiecany tramwaj i doczekać się nie może. Wszystko przez problem z zaprojektowaniem krzyżowania się potencjalnej linii tramwajowej z linią kolejową.

Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia w leczeniu łysienia

Naukowcy od lat szukają trwałego rozwiązania w walce z łysieniem i właśnie dokonali przełomowego odkrycia, które pomoże im w leczeniu.