Ikea prezentuje „ciasne, niebezpieczne i paskudne” pokoje, aby podkreślić, z jakimi warunkami życia borykają się bezdomni

0
76

Klienci Ikea w Wielkiej Brytanii mogą zauważyć, że ostatnich tygodniach wystawy w ich lokalnych sklepach wyglądają nieco inaczej niż zwykle.

Wszystko to z bardzo ważnego powodu, dotykającego sporą część społeczeństwa. Współpraca Shelter i Ikea pragnie zwrócić uwagę na warunku osób umieszczonych w tymczasowych mieszkaniach.

„Prawdziwe zestawy pokojowe”, które zostały wystawione w sklepach Ikea w Birmingham, Warrington, Bristolu i Hammersmith, opowiadają historie czterech osób w Wielkiej Brytanii, które znalazły się w tymczasowym mieszkaniu, gdyż zostały dotknięte kryzysem bezdomności.

Jedną z takich osób jest wykwalifikowana pielęgniarka i nauczycielka, która po pandemii straciła pracę i dom. Po ucieczce z domu, gdzie Kate i jej córka doświadczały przemocy domowej, umieszczono je w brudnej posiadłości bez kuchni.

Inna kobieta, Channah, pojawia się w Real Life Roomset Warringtona. Matka trójki dzieci znalazła się w mieszkaniu pokrytym pleśnią po tym, jak prywatny właściciel doręczył jej bezpodstawne zawiadomienie o eksmisji.

W miejscu, w którym ją umieszczono było tak zimno, że zdrętwiały jej stopy, co wpłynęło nie tylko na jej zdrowie fizyczne, ale i psychiczne.

Sam, której pokój jest reprezentowany w sklepie Ikea Hammersmith, została dwukrotnie napadnięta w tymczasowym domu, w którym umieszczono ją i trójkę jej małych dzieci. Był on również pełen pleśni i pasożytów, a ona była zmuszona do spania w samochodzie przez kilka tygodni.

Shelter współpracujący z Ikea zwrócił uwagę, że każdy zestaw pokoi pokazuje „ciasne, niebezpieczne i obskurne przestrzenie, których coraz większa liczba osób doświadczających bezdomności jest zmuszona doświadczać, mieszkając w tymczasowych mieszkaniach”.

Organizacja charytatywna uważa, że ​​kryzys związany z kosztami utrzymania spowoduje wzrost bezdomności i wzywa rząd do budowy większej liczby mieszkań socjalnych o lepszej jakości.

Ponadto, szacuje się, że więcej osób straci swoje domy z powodu kryzysu związanego z kosztami utrzymania.

Polly Neate, dyrektor naczelna Shelter, powiedziała: „Obrzydliwy hostel lub pensjonat nie jest domem, jednak taka jest rzeczywistość zbyt wielu rodzin, które utknęły w tymczasowym mieszkaniu. To właśnie dlatego współpracujemy z Ika, aby pokazać ponurą sytuację życiową, z jaką borykają się rodziny, które stają się bezdomne – od braku miejsca dla dzieci do odrabiania lekcji lub zabawy, przez konieczność dzielenia łóżek, po przeprowadzkę wiele kilometrów od szkoły”.

„Ponieważ czynsze są najwyższe w historii i nie widać końca kryzysu kosztów utrzymania, desperacko martwimy się, że w tym roku więcej osób stanie się bezdomnymi. „Rozwiązanie tego kryzysu jest proste i rzuca się w oczy rządowi: musimy zbudować nową generację mieszkań socjalnych dobrej jakości, na mieszkanie których ludzi będzie stać”.

Problem ten został nagłośniony w Wielkiej Brytanii, choć ten typ kampanii powinien zaistnieć również w Polsce, gdzie problem z wzrastającymi kosztami utrzymania i kryzys bezdomności, jest coraz powszechniejszy…

Brak postów do wyświetlenia