Jak rozpoznać, czy Twój kot naprawdę Cię lubi?

0
73

Koty są zdecydowanie jednymi z najbardziej tajemniczych i zagadkowych zwierząt.

Te gibkie, powściągliwe stworzenia zachowują się tak, jakby były największymi indywidualistami – robią co chcą i kiedy chcą! Chociaż mogą być urocze, wielokrotnie ich zachowania bywają trudniejsze do zrozumienia.

Jednak istnieją subtelne sposoby, dzięki którym możesz stwierdzić, czy twój kot rzeczywiście lubi twoje towarzystwo – co – jak wiemy – nie zawsze jest pewne.

Samantha, oficer naukowy w RSPCA, powiedziała: „Ludzie zawsze chcą czuć, że ich zwierzaki ich uwielbiają, jednak ważne jest, aby pamiętać, że każdy kot jest indywidualistą i niestety nie wszystkie koty będą chciały wchodzić z tobą w interakcje. Istnieje wiele sposobów, w jakie nasze koty mówią nam, że lubią nasze towarzystwo i czują się z nami bezpiecznie. Nauka odczytywania mowa ciała kota jest niezwykle pomocna, ponieważ nie tylko pokazuje, co do ciebie czuje, ale także pozwala dostrzec oznaki stresu i zrozumieć, kiedy chce zostać sam”.

Oto pięć najważniejszych sygnałów mowy ciała według Samanty, dzięki którym możesz poznać, że twój kot cię lubi.

https://www.escalontimes.com/209-living/characteristics-various-cat-breeds/

Pocieranie głową

Jeśli twój kot lubi ocierać się o ciebie pyskiem, tym samymm wydziela na tobie swój zapach, co jest dobrą rzeczą.

Samantha powiedziała, że ​​według tego koty „oznaczają cię jako zaufanego przyjaciela, a nie wroga”. Znacząc cię swoim zapachem, skutecznie rozpoznają cię jako część swojej grupy społecznej. Zapach jest jednym z najważniejszych zmysłów kota, a mieszanie ich zapachu z twoim jest kluczowym elementem tworzenia więzi”.

Kontakt wzrokowy i powolne mruganie

Koty, podobnie jak wiele innych zwierząt, uważają stały kontakt wzrokowy za groźny, więc jeśli są chłodne i patrzą na ciebie migdałowymi lub miękkimi oczami, to znak, że czują się przy tobie spokojnie i komfortowo.

„Powolne mruganie to także znak, że twój kot cię lubi” – dodała Samantha – „że ci ufa i nie czuje potrzeby pilnowania się w twoim towarzystwie”.

„Naukowcy odkryli, że koty częściej zbliżają się do osoby, która powoli na nie mruga. Jeśli chcesz im pokazać, że odwzajemniasz ich zaufanie, naśladuj ich powolne mruganie”.

Mowa…ogona

Wysoko uniesiony ogon to widok, którą można zobaczyć u kota, jak i u psa.

„Można wiele powiedzieć o tym, jak czuje się kot, patrząc na pozycję jego ogona i ruchy” – wyjaśniła Samantha. „Nisko kołyszący się ogon może wskazywać, że czuje się zestresowany lub nieszczęśliwy, ale ogon skierowany w górę z zakrzywionym końcem na końcu jest oznaką, że naprawdę cieszy się, że cię widzi”/

Pokazanie brzuszka

Chociaż większość kotów nie aprobuje głaskania po brzuchu, to jeśli pokażą ci swój brzuch, mogą cię przetestować.

„Powszechnym nieporozumieniem jest to, że kiedy kot pokazuje ci swój brzuszek, chce go pogłaskać” – powiedziała Samantha. 

„Kiedy kot przewraca się, żeby pokazać ci brzuch, wita się z tobą i sprawdza, czy może ci zaufać. Dobrą reakcją jest pogłaskanie ich po głowie i pokazanie, że dobrze im zaufali. Nie zdziw się, jeśli dostaniesz zadrapania lub uszczypnięcia w odpowiedzi na głaskanie ich po brzuchu.

Allogrooming

Allogrooming następuje wtedy, kiedy zwierzęta czyszczą się nawzajem; jest to bardzo „towarzyska” czynność dla kotów, a jeśli cię wyczesują, oznacza to, że zaakceptowały cię jako członka swojego „zespołu”.

Samantha powiedziała: „Koty liżą lub pielęgnują inne koty w swojej grupie społecznej, aby zarówno stworzyć więź, jak i stworzyć zapach grupy. Ten zapach pomaga kotom rozpoznać, kto należy do ich grupy społecznej. Jeśli twój kot cię liże, jest to całkiem bezpieczny znak, że próbuje się z tobą związać. Właściciele powinni jednak uważać na nadmierne lizanie, które może być oznaką, że coś jest nie tak z kotem”.

Jak jest u Was? Czy Wasze koty Was lubią?

Brak postów do wyświetlenia