Jakie słowo wygrało w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2022?

Date:

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN i Uniwersytet Warszawski. Konkurs wyłania najpopularniejsze słowa lub zwroty wśród młodych ludzi. W tym roku do plebiscytu zgłoszono aż 8221 różnych słów i wyrażeń. Młodzieżowym Słowem Roku 2022 została „Essa”. Co oznacza „Essa”?

Essa — słowo pełne luzu i entuzjazmu

Zwycięzcą plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 został wyraz „Essa”. To słowo pełne luzu i entuzjazmu, którym można się witać, żegnać lub pozdrawiać, oceniać pozytywne doświadczenie, komentować wspaniale osiągniecie, czy określać potrzebę zrelaksowania się.

Próby definicji słowa, które wymyka się wszelkim definicjom, podjęła się przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku, prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

– „Essa” jest jak młodzież — różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna. Okrzyk essa towarzyszy zarówno zwycięzcom gier internetowych, jak i tym komentującym w ten sposób dobrą ocenę lub każde pozytywne doświadczenie. „Essą” można się też pozdrawiać, witać lub żegnać — „Essa z tobą!”. Zwróćmy też uwagę, że wśród popularnych połączeń ze słowem „essa” znalazły się te, wskazujące na luz czy stan błogości, np. „mieć essę” lub być „na essie”. Mierzenie poziomu essy, czyli pozytywnego nastroju, stanu ciała i umysłu, a jednocześnie młodzieńczej odporności na całe zło świata, stało się sygnałem gotowości do dobrej zabawy. A gdy ten poziom jest niski, zawsze można „wrzucić na luz”, a więc się „zessować” lub „zaessować” – tłumaczyła w rozmowie z mediami prof. Anna Wileczek.

Jakie inne słowa znalazły się blisko podium?

W finałowym etapie konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 o tytuł starały się jeszcze takie wyrazy jak: odklejka, popkornina, dyntka, slay czy NPC.

„Odklejka” używana jest wtedy, gdy ktoś za bardzo żyje w świecie marzeń i jest odklejony od rzeczywistości. „Popkornina” określa coś, co jest fajne. „Dyntka” oznacza kompletną katastrofę, kiedy wszystko się wali. „Slay” wyraża ogromny podziw lub podtrzymanie młodzieżowego kontaktu. „NPC” zaczerpnięte jest ze świata gier, gdzie oznacza niegrywalną osobę. W slangu młodzieżowym określa się tym słowem osobę, która jest dziwna, nieaktywna lub nieznana.

tabola

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

John Williams ustanowił wyjątkowe dwa rekordy kolejną nominacją do Oscara

John Williams tworzy historię. Dzięki swojej nominacji za muzykę do filmu "Fabelmanowie" kompozytor pobił swój własny rekord największej ilości oscarowych nominacji otrzymanych przez żyjącą osobę.

Znamy nominacje do BAFTA 2023. Kto może zdobyć brytyjskiego Oscara?

Tegoroczna gala rozdania nagród BAFTA odbędzie się 19 lutego. Nagrody zostaną rozdane po raz 76. Spójrzmy więc na tegorocznych nominowanych do brytyjskiego Oscara.

Na Mount Everest mieszkają koty! Spotkasz je na południowej ścianie największej góry świata

Okazuje się, że Mount Everest ma rzadkiego lokatora. Naukowcy z Wildlife Conservation Society odkryli, że na południowej ścianie najwyższej góry świata mieszkają koty!

Chora na raka mówi, że kulturystyka zmieniła życie i pomogła jej na nowo odkryć siebie

Kiedy Grace Guest po raz pierwszy zaczęła odczuwać zmęczenie,...