Koniec strajku Hollywood. Prawie. Scenarzyści podpisali porozumienie, ale aktorzy dalej strajkują

0
67
SAG-AFTRA (fot. saaftra.org)

Oficjalnie zakończył się strajk scenarzystów w Hollywood. Po pięciu miesiącach strajku i wielu tygodniach negocjacji strajkujący podpisali porozumienie ze studiami. Koniec strajku scenarzystów nie oznacza jednak powrotu Hollywood do prac na planach filmowych, ponieważ wciąż strajkują aktorzy. Czy koniec ich sporu z wytwórniami jest blisko?

Po pięciu miesiącach strajku scenarzystów w Hollywood członkowie Writers Guild of America (WGA) podpisali nowy trzyletni kontrakt z filmowymi studiami. Wypracowane porozumienie zapewnia scenarzystom m.in. podwyżkę płac, podniesienie stawek składek zdrowotnych i emerytalnych, ochronę przed nadużyciem sztucznej inteligencji, oraz premię za serial lub film jeśli obejrzy go 20% abonentów w USA w ciągu pierwszych 90 dni od premiery, lub w ciągu pierwszych 90 dni każdego kolejnego roku. Zakończenie strajku scenarzystów nie oznacza jednak jeszcze powrotu Hollywood do pełnej sprawności i normalności. Wciąż trwa bowiem strajk aktorów.

Strajk scenarzystów Hollywood trwał od maja. Aktorzy dołączyli do niego w lipcu. Choć scenarzyści podlegający pod WAG zakończyli negocjacje z wytwórniami korzystnym dla siebie porozumieniem, przedstawiciele SAG-AFTRA, reprezentujący aktorów, wciąż prowadzą rozmowy. Aktorzy i scenarzyści strajkowali, stawiając różne żądania. Związek aktorów reprezentuje wiele typów wykonawców. Każdy ma inne, specyficzne potrzeby, którymi należy się zająć. SAG-AFTRA strajkowała z powodu zmian w branży spowodowanych streamingiem, a także innymi nowymi technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja i cyfrowa rekreacja aktorów, za którą artyści mieliby dostać tylko jednorazową zapłatę, niezależnie od tego ile razy i w jakich produkcjach wykorzystane zostałyby w przyszłości ich wersje cyfrowe.

W zwiazku z trwającym strajkiem aktorów plany filmowe pozostają w większości wstrzymane. Czy spór aktorów z wytwórniami jest bliski końca? Eksperci są różnego zdania. To, co jest pewne na ten moment to fakt, że przedstawiciele strajkujących i studia zaplanowały kolejne negocjacje na 11 października.

CZYTAJ: Joanna Kulig została członkinią Amerykańskiej Akademii Filmowej. Zdecyduje, kto dostanie Oscara!

CZYTAJ: Iga Świątek wygrywa w Pekinie i znów zapisuje się w historii!

Brak postów do wyświetlenia