Od dawna słyszymy opinie na temat złej jakości krakowskiego powietrza, a władze Krakowa od wielu lat próbują walczyć z tym problemem. Coraz większym wyzwaniem jest znalezienie nowych pomysłów do poprawy sytuacji. Poszukując rozwiązań, udało się dojść do wniosku, że naturalny odpad, jakim są ścieki, może mieć bardzo duży potencjał.
W październiku 2020 roku przyjęto Strategię Grupy PGE oraz Plan Dekarbonizacji. W związku z tym, PGE Energia Ciepła zaczęła badać i wykorzystywać nowe technologie w kontekście budowy nowych źródeł ciepła. W konsekwencji Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie zawarło umowę z PGE Energia Ciepła. Ustalono, że ciepło w Krakowie może być wytwarzane przez wielkoskalowe pompy ciepła.
Według planów inwestycyjnych, przewidziano produkcję za wykorzystaniem ścieków. Porozumienie o współpracy obejmuje powołanie nowej spółki, której zadaniem będzie zaprojektowanie, wybudowanie i eksploatacja instalacji złożonej z pompy ciepła, wykorzystującej ścieki jako źródło ciepła. Budowa pomp ciepła w krakowskiej oczyszczalni może przynieść szereg korzyści dla każdej strony.
Krakowski ratusz podkreśla, że takie działania idealnie wpisują się w proces dekarbonizacji (polega on na systematycznym ograniczeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery, by ostatecznie całkowicie zaprzestać jego emisji) systemu cieplnego, a to może się dość przyczynić do poprawy jakości powietrza.