Książki czytane dotykiem, czyli bajki dla dzieci niewidomych

0
125

Patrycja Zalejska i Kirył Konowałow z fundacji Kołobajki tworzą książki specjalnie dla dzieci niewidomych i słabowidzących. Ich bajki czyta się dotykiem, zapachem i dźwiękiem.

Kołobajki

Jak czytamy na stronie internetowej fundacji: pracownia Kołobajki to duet pasjonatów tyflografiki, ludzi, którzy potrafią łazić z zamkniętymi oczyma po mieście, wszystko po to, by znaleźć najciekawsze i najdotkliwsze struktury, materiały, faktury – kolory dotyku.

Po co? Po to, by następnie stworzyć z tego książki, dokładniej bajki, i gry planszowe dla dzieci niewidomych i słabowidzących.

Bajki czytane dotykiem

Patrycja Zalejska zaczęła tworzyć bajki dla dzieci niewidomych i słabowidzących po tym, jak poszła na warsztaty plastyczne robienia książek dla takich osób i zauważyła, że nie ma tam bajek. Zalejska chciała, żeby dzieci też mogły poznać i zobaczyć, a nie tylko usłyszeć, najpiękniejsze bajki na świecie. Tak zrobiła swoją pierwszą książkę o „Kopciuszku” i się wszystko zaczęło.

Bajki tworzone przez Kołobajki czyta się dotykiem, ale także przy pomocy słuchu i węchu. Za pomocą ilustracji i dotyku, zapachu czy dźwięku Kołobajki przedstawiają obrazy, które dla osób widzących są naturalne.

Brak postów do wyświetlenia