Nagroda Nobla 2023. Poranny wyciek informacji okazał się prawdziwy. Oto trzech zwycięzców w dziedzinie chemii

0
100
Nagroda Nobla w chemii (fot. twitter)

Za nami trzeci dzień noblowskiego tygodnia i ogłoszenie wyróżnień w dziedzinie chemii. Komitet nagrodził trzy osoby. Wyróżnieni, na skutek porannego wycieku informacji, dowiedzieli się o nagrodzie przed oficjalnym ogłoszeniem werdyktu.

Zgodnie z harmonogramem laureaci Nagrody Nobla ogłaszani są ok. godziny 11:45 polskiego czasu. Dziś jednak ogłoszenie wyszło wcześniej. Choć komitet noblowski zapewniał, że wyciek informacji był pomyłką, wiadomość szybko obiegła świat. Co więcej, w ostateczności okazała się prawdziwa. Dokładnie te same nazwiska podane zostały w oficjalnym komunikacie. Nagrodę w dziedzinie chemii za odkrycie i syntezę kropek kwantowych otrzymali Moungi G. Bawendi z Massachusetts Institute of Technology, Louis E. Brus z Columbia University oraz Alexei I. Ekimov z Nanocrystals Technology.

W komunikacie komitetu noblowskiego Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk czytamy:

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii 2023 nagradza odkrycie i rozwój kropek kwantowych, czyli nanocząstek tak małych, że ich rozmiar determinuje ich właściwości. Te najmniejsze elementy nanotechnologii rozprzestrzeniają teraz światło z telewizorów i lamp LED i mogą między innymi pomagać chirurgom podczas usuwania tkanki nowotworowej.

CZYTAJ: Barcelona chce przejąć transakcję z Chelsea

CZYTAJ: Nobel Calling. Tydzień noblowski trwa. Jakie nagrody zostaną przyznane?

Brak postów do wyświetlenia