Nobel Calling. Tydzień noblowski trwa. Jakie nagrody zostaną przyznane?

0
84
Nagroda Nobla (fot. tvp.pl)

W poniedziałek 2 października rozpoczął się tydzień noblowski, nazywany „Nobel Calling”. W tym czasie komitety noblowskie ogłaszają laureatów Nobla w sześciu dziedzinach. W dniach 2-9 października zwycięzcy będą ogłaszani każdego dnia ok. godziny 11:45 czasu środkowoeuropejskiego.

Nagroda Nobla to jedna z najbardziej prestiżowych nagród na świecie. Przez wielu uznawana za największe wyróżnienie. Zapewne dlatego, że kluczowym kryterium jej przyznawania są korzyści dla ludzkości, jakie niesie za sobą praca nagradzanej osoby. Wyróżnienie przyznawane jest od 1901 roku za wybitne zasługi dla ludzkości w nauce, literaturze lub w działaniach na rzecz pokoju. Początkowo było przyznawane w pięciu dziedzinach, jednak w latach 60. ustanowiono dodatkową nagrodę z ekonomii.

Choć Nagroda Nobla nie jest pierwszą tego typu – w XVIII wieku brytyjskie Towarzystwo Królewskie (ang. Royal Society) ustanowiło Medal Copleya dla naukowców – to jest najbardziej prestiżowa, m.in. przez swoją rekordową wysokość pieniężną. Została ustanowiona ostatnią wolą fundatora – Alfreda Nobla, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu. Nagrody Nobla przyznają Szwedzka i Norweska Komisja Noblowska.

Laureaci nagrody dowiadują się o swojej wygranej przez telefon. Tydzień, w którym następuje ogłoszenie wyborów, nazywany jest „Nobel calling”. Nazwa nawiązuje do telefonicznego informowania laureatów o werdykcie tuż przed jego upublicznieniem. Werdykty są ogłaszane każdego dnia przez tydzień ok. godziny 11:45 czasu środkowoeuropejskiego. Bywa więc, że zwycięzcy mieszkający w innej strefie czasowej są budzeni w środku nocy. Wręczenia nagród odbędą się w rocznicę śmierci Alfreda Nobla 10 grudnia w Sztokholmie oraz w Oslo.

Oto dziedziny nauki, w których każdego roku przyznaje się Nagrodę Nobla:

  • 2 października (poniedziałek) – fizjologia i medycyna,
  • 3 października (wtorek) – fizyka,
  • 4 października (środa) – chemia,
  • 5 października (czwartek) – literatura,
  • 6 października (piątek) – pokojowa Nagroda Nobla,
  • 9 października (poniedziałek) – nauki ekonomiczne.

CZYTAJ: „Beckham”. Film dokumentalny o wzlotach i upadkach Davida Beckhama już za chwilę na Netflix

CZYTAJ: Poznaj dietę Hugh Jackmana. Aktor zmienił nawyki żywieniowe, by znów zagrać Wolverine’a

Brak postów do wyświetlenia