Nagroda Nobla 2023. Oto pierwsi laureaci!

0
85
Katalin Karikó, Drew Weissman - Nagroda Nobla 2023 w dziedzinie medycyny i fizjologii (fot. polsatnews)

Poznaliśmy pierwszych laureatów Nagrody Nobla 2023. W dniu otwarcia noblowskiego tygodnia przyznano Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Przeczytajcie nasz tekst, żeby dowiedzieć się, za co Katalin Karikó i Drew Weissman dostali nagrodę i kiedy nastąpi ogłoszenie kolejnych zwycięzców.

Rozpoczął się noblowski tydzień. W tym roku noblowski tydzień wypada w dniach 2-9 października. W tym czasie komitety noblowskie każdego dnia ok. godziny 11:45 podają laureatów Nagrody Nobla w poszczególnych kategoriach. Tegoroczny harmonogram prezentuje się następująco:

2 października (poniedziałek) – fizjologia i medycyna,
3 października (wtorek) – fizyka,
4 października (środa) – chemia,
5 października (czwartek) – literatura,
6 października (piątek) – pokojowa Nagroda Nobla,
9 października (poniedziałek) – nauki ekonomiczne.

Zgodnie z harmonogramem ogłoszeń, dziś, 2 października, mieliśmy poznać laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Tak też się stało. Komitety postanowiły nagrodzić w tej kategorii dwie osoby. Katalin Karikó i Drew Weissman otrzymali to najbardziej prestiżowe wyróżnienie na świecie za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID -19. Odkrycia dokonane przez tegorocznych laureatów Nagrody Nobla zmieniły rozumienie interakcji mRNA z układem odpornościowym. Podanie szczepionki stymuluje powstawanie odpowiedzi immunologicznej na konkretny patogen – na przykład wirusa polio czy ospy. Znając zagrożenie, organizm przygotowuje środki zaradcze i w przypadku późniejszego narażenia ma przewagę nad patogenem.

Co ciekawe, para poznała się poza laboratorium. Nobliści spotkali się w 1997 roku na Uniwersytecie Pensylwanii przy kserokopiarce i rywalizowali o dostęp do niej, aby kserować artykuły naukowe. Rok później zaczęli ze sobą współpracować, jednak ich prace zaczęto dostrzegać dopiero niedawno. W 2021 roku dostali Nagrodę Laskera, która jest określana jako „amerykański Nobel”, ponieważ ok. 80 jej laureatów zdobyło później medycznego Nobla.

O kolejnym laureacie Nagordy Nobla 2023 poinformujemy jutro po godzinie 12.

CZYTAJ: „Beckham”. Film dokumentalny o wzlotach i upadkach Davida Beckhama już za chwilę na Netflix

CZYTAJ: Poznaj dietę Hugh Jackmana. Aktor zmienił nawyki żywieniowe, by znów zagrać Wolverine’a

Brak postów do wyświetlenia