Nagroda Nobla 2023 z fizyki przyznana. Wygrała fizyka attosekundowa

0
121
Nobla z fizyki otrzymał Pierr Agostini z USA, Ferenc Krausz z Niemiec i Anne L’Huillier ze Szwecji (fot. tvn24)

Zgodnie z harmonogramem ok. 11:45 komitety noblowskie ogłosiły zwycięzców Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Wyróżnienie otrzymali Pierr Agostini, Ferenc Krausz i Anne L’Huillier za dokonania w fizyce attosekundowej.

Attosekunda (as) to jednostka czasu. Dokładniej, to jednostka podwielokrotna (ułamkowa) jednostki czasu – sekundy w układzie SI, równa jednej trylionowej części sekundy. Fizyka attosekundowa opiera się na szybkości działania, jaką niesie za siebie attosekunda. Upatruje się w tym znacznego przyspieszenia prac, co wywoła szybszy rozwój, co za tym idzie, szybsze uzyskanie odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Komisja noblowska postanowiła w tym roku nagrodzić właśnie tę dziedzinę fizyki.

Nagrodę Nobla 2023 z fizyki otrzymał Pierr Agostini z USA, Ferenc Krausz z Niemiec i Anne L’Huillier ze Szwecji za metody eksperymentalne, które generują attosekundowe impulsy światła do badania dynamiki elektronów w materii”. Komisja noblowska informuje, że badania wyróżnionych fizyków dały ludzkości nowe innowacyjne narzędzia, które pozwalają na rozpoczęcie eksploracji świata elektronów wewnątrz atomów i cząsteczek. Naukowcy zademonstrowali nowy sposób tworzenia ekstremalnie krótkich impulsów światła, które można użyć w pomiarach szybkich procesów, w których elektrony zmieniają energię lub się poruszają. Osiągnięcie to ma pozwolić na opracowanie szeregu nowych metod badawczych.

CZYTAJ: „Beckham”. Film dokumentalny o wzlotach i upadkach Davida Beckhama już za chwilę na Netflix

CZYTAJ: Poznaj dietę Hugh Jackmana. Aktor zmienił nawyki żywieniowe, by znów zagrać Wolverine’a

Brak postów do wyświetlenia