Odkryty przez archeologów tunel pod egipską świątynią może prowadzić do grobowca Kleopatry!

0
87

Kathleen Martinez, archeolog z University of Santo Domingo, od prawie 20 lat szuka zaginionego grobowca Kleopatry. Teraz wierzy, że dokonała przełomu. Martinez i jej zespół odkryli 1305-metrowy tunel, znajdujący się 13 metrów pod ziemią. Tę informację przekazało niedawno egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności. Eksperci od projektowania architektonicznego nazwali to „cudem inżynierii”.

„Wykopaliska ujawniły ogromne centrum religijne z trzema sanktuariami, świętym jeziorem, ponad 1500 przedmiotami, popiersiami, posągami, kawałkami złota, ogromną kolekcją monet przedstawiających Aleksandra Wielkiego, królową Kleopatrę i Ptolemeuszy” – powiedziała Martinez.

https://www-tc.pbs.org/wnet/secrets/files/2016/05/kathleenmartinez.jp

„Najciekawszym znaleziskiem jest zespół tuneli prowadzących do Morza Śródziemnego oraz zatopione konstrukcje” – dodała. Eksploracja tych podwodnych struktur będzie kolejnym etapem jej poszukiwań zaginionego grobowca egipskiej królowej – podróży, która rozpoczęła się w 2005 roku.

„Mojej wytrwałości nie można mylić z obsesją. Podziwiam Kleopatrę jako postać historyczną. Była ofiarą rzymskiej propagandy, mającej na celu zniekształcenie jej wizerunku. Była wykształconą kobietą, prawdopodobnie pierwszą, która formalnie studiowała w Muzeum w Aleksandrii, centrum kultury swoich czasów”.

https://weta.org/sites/default/files/styles/440×295/public/pbs_media_manager_images/2022/11/03/242250-Xy5Zm1L-asset-mezzanine-16×9-BRftvUV.jpg?itok=fm-WsTkt

Kiedy mąż Kleopatry, rzymski generał Marek Antoniusz, zmarł w jej ramionach w 30 roku p.n.e., Kleopatra wkrótce potem odebrała sobie życie, pozwalając, by ugryzła ją żmija. Moment ten został uwieczniony w sztuce i literaturze, ale ponad dwa tysiące lat później niewiele wiadomo o tym, gdzie spoczywają ich szczątki.

Seria wskazówek doprowadziła Martinez do przekonania, że grobowiec Kleopatry może znajdować się w świątyni Ozyrysa w zrujnowanym mieście Taposiris Magna, na północnym wybrzeżu Egiptu, gdzie Nil łączy się z Morzem Śródziemnym. Główną wskazówką była sama nazwa. Według Martinez Kleopatra była uważana w swoim czasie za „ludzką inkarnację bogini Izydy”, tak jak Antoniusz był uważany za boga Orisisa, męża Izydy. Kleopatra mogła pochować męża w świątyni, aby odzwierciedlić ten mit.

https://cdn.images.express.co.uk/img/dynamic/151/750×445/1532140.jpg

W 2004 roku Martinez przedstawiła swoją teorię Zahi Hawassowi, egipskiemu archeologowi, który był wówczas ministrem Egiptu do spraw starożytności. Jej projekt został zatwierdzony rok później.

Po latach poszukiwań Martinez czuje, że jest już blisko. Dotychczasowe wykopaliska ujawniły, że „świątynia była poświęcona Izydzie” – co może być kolejnym znakiem, że zaginiony grobowiec znajduje się w pobliżu – podobnie jak tunele pod powierzchnią morza.

https://cdn.images.express.co.uk/img/dynamic/78/750×445/1310910.jpg

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Ministerstwo Turystyki i Starożytności, egipskie wybrzeże było przez wieki nawiedzane przez trzęsienia ziemi, które spowodowały zawalenie się części Taposiris Magna i zatonięcie pod falami. To jest miejsce, gdzie Martinez i jej zespół szukają dalej. Chociaż jest „za wcześnie, aby wiedzieć, dokąd prowadzą te tunele”, kobieta nie traci nadziei.

Jeśli tunele doprowadzą do Kleopatry, „będzie to najważniejsze odkrycie stulecia” – powiedziała.

Brak postów do wyświetlenia