Ostatnie lata kariery Pelé w New York Cosmos zapoczątkowały „sportową rewolucję” w Ameryce Północnej

Date:

Pelé, brazylijska legenda piłki nożnej, która zdobyła trzy mistrzostwa świata i została pierwszą światową ikoną tego sportu, zmarła w wieku 82 lat. Piłkarz strzelił mnóstwo bramek jednocześnie stając się najlepszym piłkarzem na świecie, a na koniec wyjechał do Stanów Zjednoczonych i pomógł zmienić futbol w Ameryce Północnej.

Brazylijczyk dał się przekonać do powrotu z emerytury, podpisując w 1975 roku kontrakt z New York Cosmos na kolejne trzy sezony.

Wręcz niemożliwym było, aby Pelé kiedykolwiek zagrał w jakimkolwiek innym klubie poza Santosem. Ten jednak dołączył do New York Cosmos w połowie sezonu 1975 na kontrakcie o wartości 1,67 miliona dolarów rocznie!

Pelé przybył, zobaczył i zwyciężył, a zanim „ O Rei” („Król”) odszedł w 1977 roku, był już mistrzem NASL, który pomógł zapoczątkować piłkarski boom w USA.

Brazylijczyk podczas wizyty w Białym Domu w 1977 roku z ówczesnym prezydentem USA Jimmym Carterem.

https://media.cnn.com/api/v1/images/stellar/prod/221230141623-03-pele-new-york-cosmos.jpg?c=16×9&q=h_720,w_1280,c_fill

„Podczas trzech sezonów z Cosmosem. Pelé pomógł zmienić krajobraz piłkarskiego sportu” – czytamy w oświadczeniu klubu po jego śmierci w tym tygodniu.

„Tam, gdzie kiedyś były bejsbolowe diamenty, teraz są też boiska do piłki nożnej”.

„New York Cosmos i jego Król nie tylko rozpoczęli rewolucję sportową w Ameryce, ale także podróżowali po świecie, aby głosić Ewangelię Pięknej Gry”.

https://bi.im-g.pl/im/f2/f3/1b/z29310706IH,Pele.jpg

Jego przejście do Cosmosu utorowało drogę innym znakomitościom, takim jak Giorgio Chinaglia i Franz Beckenbauer, którzy poszli w jego ślady.

Wielkie gwiazdy, takie jak David Beckham, Gareth Bale, Thierry Henry i Zlatan Ibrahimovic, również poszli jego drogą, pomagając rozwijać ten sport w Ameryce Północnej i grając w Major League Soccer – MLS (następca NASL).

tabola

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

John Williams ustanowił wyjątkowe dwa rekordy kolejną nominacją do Oscara

John Williams tworzy historię. Dzięki swojej nominacji za muzykę do filmu "Fabelmanowie" kompozytor pobił swój własny rekord największej ilości oscarowych nominacji otrzymanych przez żyjącą osobę.

Znamy nominacje do BAFTA 2023. Kto może zdobyć brytyjskiego Oscara?

Tegoroczna gala rozdania nagród BAFTA odbędzie się 19 lutego. Nagrody zostaną rozdane po raz 76. Spójrzmy więc na tegorocznych nominowanych do brytyjskiego Oscara.

Na Mount Everest mieszkają koty! Spotkasz je na południowej ścianie największej góry świata

Okazuje się, że Mount Everest ma rzadkiego lokatora. Naukowcy z Wildlife Conservation Society odkryli, że na południowej ścianie najwyższej góry świata mieszkają koty!

Chora na raka mówi, że kulturystyka zmieniła życie i pomogła jej na nowo odkryć siebie

Kiedy Grace Guest po raz pierwszy zaczęła odczuwać zmęczenie,...