Porcelanowa chińska miska wystawiona na aukcji, przynosi ponad 25 milionów dolarów zysku!

0
112

Delikatna porcelanowa miseczka o średnicy poniżej 4,5 cala została sprzedana za ponad 25 milionów dolarów podczas tygodnia chińskiej sztuki w Hongkongu.

Opisany przez dom aukcyjny Sotheby’s antyk jako „bardzo ważny”, pochodzi z rzadkiej grupy ceramiki zdobionej w cesarskich warsztatach w Pekinie w XVIII wieku.

Miska została wyprodukowana w czasach cesarza Yongzheng, który rządził Chinami od 1722 do 1735 roku (chociaż emalia została prawdopodobnie namalowana wkrótce po jego śmierci). Jest to część tradycji znanej jako „falangcai” lub „obce kolory”.

Miska przedstawia dwie jaskółki, kwitnące drzewo morelowe i wierzbę. Projekt zawiera również fragment wiersza, który prawdopodobnie powstał na zamówienie poprzednika Yongzhenga z dynastii Ming, cesarza Wanli.

W katalogu aukcyjnym ekspertka od ceramiki Regina Krahl powiedziała, że motywy przedstawiające ptaki i kwiaty były popularne w okresie Yongzheng. Opisała również miskę jako jedną z niewielkiej grupy przedmiotów reprezentujących „szczyt malarstwa na porcelanie, kunszt, który nigdy nie został przekroczony”.

„Dzieła namalowane z tak rzadkimi i wyrafinowanymi motywami natury wokół naczynia, były wykonywane w Pekinie tylko przez bardzo krótki okres”, napisała, dodając, że większość pozostałych przykładów znajduje się obecnie w posiadaniu Muzeum Pałacowego na Tajwanie.

Podobają Wam się?

Brak postów do wyświetlenia