Social media i celebryci – jak UOKiK kontroluje to, co reklamują influencerzy?

Date:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów reaguje na to, co dzieje się (głównie) na Instagramie. Mowa o „poleceniach” influencerów, którzy reklamują produkty pod płaszczykiem owych „poleceń”, jednocześnie realizując płatne współprace bez wiedzy obserwujących.

Wobec tego, UOKiK stawia pierwsze zarzuty influencerom w związku z nieprawidłowym oznaczaniem treści reklamowych na Instagramie.

Niestety, przeglądając tę aplikację, bardzo często możemy natknąć się na nieoznaczone współprace, sztuczne polecenia czy niejasne i niewystarczające oznaczenia #współpraca lub #ad, które bardzo często z pomniejszoną czcionką schowane są w rogu kafelka, jednocześnie stając się absolutnie nieczytelne dla użytkowników-obserwujących.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów już w 2021 roku informował o tym, że treści sponsorowane na platformach takich jak Instagram, TikTok czy Facebook, należy oznaczać w sposób, który nie budzi wątpliwości – jest jasny, przejrzysty i w pełni klarowny dla odbiorcy.

Z wypowiedzią prezesa UOKiK, Tomasza Chróstnego, można zapoznać się tutaj:

Influencerzy, którzy nie oznaczają reklam lub używają nieczytelnych znaków, wprowadzają swoich odbiorców w błąd.

Wobec tego, Prezes UOKiK postawił zarzuty niejednoznacznego oznaczania materiałów reklamowych (w tym przypadku z branży fitness). Tomasz Chróstny stwierdza, że trzech twórców z branży fitness niejednoznacznie oznacza treści sponsorowane, wobec czego treść nie jest klarowna, czytelna i wiarygodna dla odbiorcy.

Ponadto, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że influencerzy są przedsiębiorcami, dlatego też muszą przestrzegać prawa i dobrych obyczajów.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Uważacie, że w dobie internetu i wszechobecnych, płatnych reklam, współprace powinny być jasno oznaczane?

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

Najlepsze filmy o Świętym Mikołaju, które możecie obejrzeć w Mikołajki

Dziś odwiedza wszystkich Święty Mikołaj. Wielu na to spotkanie czekało z utęsknieniem cały rok. Z tej okazji przygotowaliśmy zestawienie najlepszych filmów o Świętym Mikołaju

Rafael Nadal i Cristiano Ronaldo otwierają wspólnie restaurację

Restauracje legend sportu rozszerzą teraz swój zasięg na bliskowschodnie miasto Dubaj w 2023 roku we współpracy z Leisure Quest.

Święty Mikołaj za granicą. Tradycje zagraniczne z okazji Mikołajek

Sprawdziliśmy, jak obchodzone są Mikołajki za granicą.

Bajkowy ślub królowej Elżbiety i księcia Filipa od wewnątrz: od napięć wojennych, po 9-stopniowy tort!

Poznali się jako nastolatkowie i cieszyli się 73-letnim stażem...