Świat kolarstwa zakazuje transpłciowym kolarkom udziału w wyścigach kobiet

0
76
David Lappartient (franceinfo)

Nowe zdanie w dyskusji o obecności w sporcie osób transpłciowych. Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) zakazuje transpłciowym kolarkom, które przeszły zmianę płci po okresie dojrzewania, udziału w wyścigach kobiet w swoim międzynarodowym kalendarzu i proponuje im alternatywne rozwiązanie.

Prezydent UCI David Lappartient poinformował, że w świetle aktualnej wiedzy naukowej na temat wpływu zabiegów zmiany płci na wyniki sportowe, zakazuje transpłciowym kolarkom na udział w wyścigach kolarskich kobiet. Lappartinet jednocześnie zapewnia o otwartości i tolerancji UCI, informując, że w przyszłości przepis ten może ulec zmianie wraz ze zwiększeniem wiedzy o wpływie zabiegów zmiany płci na wyniki sportowe. Prezydent UCI proponuje również transpłciowym zawodniczkom alternatywne rozwiązanie.

UCI poinformowało, że sportowcy transpłciowi będą mogli uczestniczyć w tzw. międzynarodowych, nieprofesjonalnych imprezach Masters, w których kategoria mężczyzn zostanie przemianowana na „Men’s/Open”, w której znajdą się sportowcy niespełniający warunków do uczestnictwa w kategorii kobiet.

-Biorąc pod uwagę utrzymującą się niepewność naukową, konieczne jest podjęcie tego środka w celu ochrony kategorii kobiet i zapewnienia równych szans.- tłumaczył w wystąpieniu David Lappartient.

-Komitet Zarządzający UCI wziął pod uwagę stan wiedzy naukowej, który nie potwierdza, że co najmniej dwuletnia terapia hormonalna z docelowym stężeniem testosteronu w osoczu wynoszącym 2,5 nmol/l jest wystarczająca do całkowitego wyeliminowania korzyści płynących z testosteronu wytworzonego w okresie dojrzewania u mężczyzn. […] Biorąc pod uwagę obecny stan wiedzy naukowej, nie można również wykluczyć, że czynniki biomechaniczne, takie jak kształt i układ kości w kończynach, mogą stanowić trwałą przewagę dla transpłciowych zawodniczek. […] UCI chciałaby potwierdzić, że kolarstwo – jako sport wyczynowy, aktywność rekreacyjna lub środek transportu – jest otwarte dla wszystkich, w tym dla osób transpłciowych, które zachęcamy do udziału w naszym sporcie, jak i wszystkich innych. Chciałbym również potwierdzić, że UCI w pełni szanuje i wspiera prawo osób do wyboru płci, która odpowiada ich tożsamości płciowej, niezależnie od płci przypisanej im przy urodzeniu. Jednak jej [UCI] obowiązkiem jest przede wszystkim zagwarantowanie równych szans wszystkim zawodnikom biorącym udział w zawodach kolarskich. To właśnie doprowadziło UCI do wniosku, że biorąc pod uwagę obecny stan wiedzy naukowej, który nie gwarantuje takiej równości szans między transpłciowymi zawodniczkami a cispłciowymi zawodniczkami, nie było możliwe, jako środek zapobiegawczy, zezwolenie tym pierwszym na ściganie się w kategoriach kobiecych.- czytamy w oświadczeniu UCI.

Zawodniczki transpłciowe będą wykluczone od przyszłego poniedziałku. Pełne oświadczenie UCI w kwestii transpłciowych kolarek możecie przeczytać TUTAJ.

CZYTAJ: Rozwodzi się jedna z ulubionych par Hollywood

CZYTAJ: Novak Djokovic ukarany rekordową grzywną za rozbicie rakiety w finale Wimbledonu

Brak postów do wyświetlenia