Światowy Dzień Czekolady. Skąd wzięła się czekolada?

0
92
Czekolada (unsplash)

7 lipca obchodzimy Światowy Dzień Czekolady. Co ciekawe, choć czekolada znana jest od wieków, dopiero w 2009 roku doczekała się własnego święta. Skąd wzięła się czekolada i jej święto? Już tłumaczymy.

Czekolada to jeden z najpopularniejszych przysmaków na świecie. To też jedna z najstarszych znanych słodkości, ponieważ słyszano o niej już w starożytności. Czekoladę wynaleziono ponad 4000 lat temu w dzisiejszym Meksyku. To właśnie wtedy ludność odkryła krzewy kakaowca, z których produkuję się czekoladę i zaczęła eksperymentować z kakaowym proszkiem. Znana i dostępna dziś niemalże wszędzie czekolada została sprowadzona do Europy w pierwszej połowie XVI wieku i do dziś ozkochuje w sobie miliony ludzi.

Dostępna w wersji, słodkiej, gorzkiej, kwaśnej, a nawet pikantnej, potrafi wręcz uzależnić, ale choć utarło się, że słodycze szkodzą naszemu zdrowiu, czekolada ma wiele korzyści zdrowotnych, jeśli dawkowana w odpowiedni sposób. Czekolada składa się z ziaren kakaowca, cukru oraz tłuszczu kakaowego. Choć jest bardzo kalorycznym przysmakiem, jej walory zdrowotne przemawiają na jej korzyść. Zawiera witaminy z grupy A, B i E, błonnik, kwasy omega-6, miedź, żelazo, magnez, potas, cynk, niacynę, antyoksydanty, węglowodany, biało, mangan, flawonoidy i teobrominy. Najzdrowsza jest gorzka czekolada, która jest najbogatsza w kakao. Najlepiej wybierać taką, która zawiera przynajmniej 70-80% kakao. Gorzka czekolada zmniejsza apetyt i powoduje uczucie sytości.

Czekolada dawkowana w odpowiedni sposób może poprawić nastrój i zwalczyć chandrę, a nawet pozytywnie wpłynąć na poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Jedzona w za dużych ilościach negatywnie wpływa na masę ciała, cerę i zwiększa stężenie kwasu moczowego, którego zbyt duża ilość może prowadzić do dny moczanowej, kamicy nerkowej i innych chorób nerek.

Teraz kiedy wiecie już, że czekoladę można jeść, ale z umiarem, pozwólcie sobie dzisiaj na świętowanie Światowego Dnia Czekolady i zjedzcie czekoladę. Światowy Dzień Czekolady ustanowiono w 2009 roku. Data 7 lipca odnosi się do wprowadzenia czekolady do Europy.

CZYTAJ: Jadą maluchami po milion złotych dla dzieci. Wystartowała niezwykła inicjatywa

CZYTAJ: Sensacja na Wimbledonie. Członkowie organizacji Just Stop Oil wdarli się na kort

Brak postów do wyświetlenia