„Sztuka uzdrawiania ulicy”. Francuski Banksy wypełnia dziury w drogach pięknymi mozaikami

Date:

Każdy z nas zna Banksy’ego, a już niedługo usłyszymy o Emememie! Anonimowy, francuski artysta uliczny, nazywany „chirurgiem chodnikowym”, wypełnia wyboje mozaikowymi wzorami.

Dzięki ceramicznym projektom, artysta zmienia coś potencjalnie niebezpiecznego (i nieestetycznego) w piękną, niezwykle estetyczną instalację. Ememem pochodzący z Lyonu opisuje swoją pracę jako „sztukę uzdrawiania ulicy”.

https://www.forbes.com/sites/alexledsom/2022/09/18/ememem-the-mozaic-street-artist-filling-europes-potholes/

Większość jego prac znajduje się w Paryżu i Lyonie, jednak inne dzieła sztuki można znaleźć także w Norwegii, Irlandii, Szkocji, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii – w Europie jest ich ponad 400!

Ememem zyskał rozgłos już w 2016 roku, jednak szerokie zainteresowanie zyskał dopiero w ciągu ostatnich dwóch lat. Artysta nazywa swoją pracę „flacking”, zaczerpniętą z francuskiego słowa „flaque” (oznaczającego kałużę), co oznacza „sztukę naprawy dziur”.

Mężczyzna zaczynał jako członek undergroundowego kolektywu Lyon, a jego twórczość inspirowana jest tradycyjnym japońskim kintsugi – sztuką naprawiania, jednocześnie ulepszając.

W Internecie można znaleźć informacje, że jego „plastry oświetlają rany tkanki miejskiej”, dzięki czemu jego praca jest głęboka i symboliczna.

https://www.instagram.com/p/Cj2Lk-gIP-v/

Do tej pory, Ememem wykonał sześć dzieł zamówionych przez władze Lyonu, ze względu na ich popularność.

Na Instagramie upublicznia twórczość, a ludzie uwielbiają jego prace! Fani często komentują posty jednocześnie prosząc go, aby odwiedził ich rodzinne miasto i „uzdrowił” dziurę poprzez sztukę.

„Twoja praca sprawia mi ogromną radość”.

Codzienna sztuka, której wszyscy potrzebujemy!

tabola

Podziel się :)

UDOSTĘPNIJ POST

Popularn

Więcej
PODOBNE

John Williams ustanowił wyjątkowe dwa rekordy kolejną nominacją do Oscara

John Williams tworzy historię. Dzięki swojej nominacji za muzykę do filmu "Fabelmanowie" kompozytor pobił swój własny rekord największej ilości oscarowych nominacji otrzymanych przez żyjącą osobę.

Znamy nominacje do BAFTA 2023. Kto może zdobyć brytyjskiego Oscara?

Tegoroczna gala rozdania nagród BAFTA odbędzie się 19 lutego. Nagrody zostaną rozdane po raz 76. Spójrzmy więc na tegorocznych nominowanych do brytyjskiego Oscara.

Na Mount Everest mieszkają koty! Spotkasz je na południowej ścianie największej góry świata

Okazuje się, że Mount Everest ma rzadkiego lokatora. Naukowcy z Wildlife Conservation Society odkryli, że na południowej ścianie najwyższej góry świata mieszkają koty!

Chora na raka mówi, że kulturystyka zmieniła życie i pomogła jej na nowo odkryć siebie

Kiedy Grace Guest po raz pierwszy zaczęła odczuwać zmęczenie,...