„Sztuka uzdrawiania ulicy”. Francuski Banksy wypełnia dziury w drogach pięknymi mozaikami

0
96

Każdy z nas zna Banksy’ego, a już niedługo usłyszymy o Emememie! Anonimowy, francuski artysta uliczny, nazywany „chirurgiem chodnikowym”, wypełnia wyboje mozaikowymi wzorami.

Dzięki ceramicznym projektom, artysta zmienia coś potencjalnie niebezpiecznego (i nieestetycznego) w piękną, niezwykle estetyczną instalację. Ememem pochodzący z Lyonu opisuje swoją pracę jako „sztukę uzdrawiania ulicy”.

https://www.forbes.com/sites/alexledsom/2022/09/18/ememem-the-mozaic-street-artist-filling-europes-potholes/

Większość jego prac znajduje się w Paryżu i Lyonie, jednak inne dzieła sztuki można znaleźć także w Norwegii, Irlandii, Szkocji, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii – w Europie jest ich ponad 400!

Ememem zyskał rozgłos już w 2016 roku, jednak szerokie zainteresowanie zyskał dopiero w ciągu ostatnich dwóch lat. Artysta nazywa swoją pracę „flacking”, zaczerpniętą z francuskiego słowa „flaque” (oznaczającego kałużę), co oznacza „sztukę naprawy dziur”.

Mężczyzna zaczynał jako członek undergroundowego kolektywu Lyon, a jego twórczość inspirowana jest tradycyjnym japońskim kintsugi – sztuką naprawiania, jednocześnie ulepszając.

W Internecie można znaleźć informacje, że jego „plastry oświetlają rany tkanki miejskiej”, dzięki czemu jego praca jest głęboka i symboliczna.

https://www.instagram.com/p/Cj2Lk-gIP-v/

Do tej pory, Ememem wykonał sześć dzieł zamówionych przez władze Lyonu, ze względu na ich popularność.

Na Instagramie upublicznia twórczość, a ludzie uwielbiają jego prace! Fani często komentują posty jednocześnie prosząc go, aby odwiedził ich rodzinne miasto i „uzdrowił” dziurę poprzez sztukę.

„Twoja praca sprawia mi ogromną radość”.

Codzienna sztuka, której wszyscy potrzebujemy!

Brak postów do wyświetlenia