Tłusty czwartek. Jak obchodzą go za granicą?

0
98

Okazuje się, że tłusty czwartek jest obchodzony również za granicą. Jak jest świętowany tłusty czwartek za granicą? Sprawdziliśmy.

Anglia

W Anglii świętuje się tłusty wtorek zamiast tłustego czwartku. W tłusty wtorek Anglicy zajadają się niebotyczną ilością tzw. panecakes z przeróżnymi polewami. Pancakes to bardzo grube i puszyste małe pączki, które są najczęściej podawane z syropem klonowym i bitą śmietaną lub masłem orzechowym czy czekoladą. Dzień ten nazywają tłustym wtorkiem lub panecake day.

Norwegia

W Norwegii również nie obchodzi się tłustego czwartku, tylko jest tłusta niedziela o nazwie FASTELAVNSSØNDAG. To ostatnia niedziela przed Wielkim Postem. Norwegowie zajadają się wtedy pączkami i słodkimi bułeczkami. W tym dniu dzieci chodzą do szkoły w przebraniach.

Niemcy

Tłusty czwartek w Niemczech nazywany jest babskim karnawałem. Pełno w tym dniu na mieście defilad, ludzie ubrani są bardzo kolorowo, a szkoły są zamknięte. Mężczyźni nie powinni tego dnia wychodzić z domu w krawacie, gdyż może on zostać obcięty przez czyhające na niego kobiety z nożyczkami. Tego dnia królują tam pączki z najróżniejszymi nadzieniami, polewami i posypkami, a wyobraźnia cukierników doprawdy nie zna granic.

Francja

Francuzi obchodzą tłusty wtorek i est to wtorek przed Środą Popielcową. To ostatni dzień, kiedy Francuzi pozwalają sobie na wielkie obżarstwo przed rozpoczęciem postu i świętują ten dzień goframi, faworkami i pączkami. Tradycyjnym daniem z tej okazji są także naleśniki crepes suzette z sosem pomarańczowym.

Brak postów do wyświetlenia