Ujawniono nową monetę króla Karola

0
159
Nowe monety z wizerunkiem króla Karola III. Źródło: Twitter

Ujawniono zdjęcia pierwszych projektów monet z profilem króla Karola III.

Mennica Królewska (Royal Mint) udostępniła kilka nowych zdjęć monet 50 pensowych i 5 funtowych, które będą pierwszymi monetami przedstawiającymi króla Karola III.

W przyszłym miesiącu Mennica Królewska wypuszcza szereg pamiątkowych monet, aby upamiętnić życie i dziedzictwo królowej Elżbiety II.

Nowe monety przedstawiające króla Karola III. Źródło: Twitter

Nicola Howell, dyrektorka handlowa w Mennicy Królewskiej, powiedziała agencji PA News: „Spodziewamy się, że klienci będą mogli otrzymywać pamiątkową serię od października, a następnie spodziewamy się, że pamiątkowa moneta w obiegu 50 pensów pojawi się prawdopodobnie od grudnia ”.

Podobizna króla Karola III została wykonana przez rzeźbiarza Martina Jenningsa, a monarcha osobiście zatwierdził projekt.

Jennings powiedział: „To zaszczyt wyrzeźbić pierwszy oficjalny wizerunek Jego Królewskiej Mości i otrzymać jego osobistą zgodę na projekt.”

„Portret został wyrzeźbiony z fotografii króla i został zainspirowany kultowymi wizerunkami, które od wieków zdobiły brytyjskie monety.

Źródło: Twitter

„To najmniejsze dzieło, jakie stworzyłem, ale cieszy mnie świadomość, że będzie widziane i przechowywane przez ludzi na całym świecie przez nadchodzące stulecia”.

Zgodnie z tradycją, wizerunek Karola jest skierowany w lewo – w przeciwnym kierunku do jego zmarłej matki, królowej Elżbiety.

Łacińska inskrypcja otaczająca wizerunek brzmi: „• KAROL III • D • G • REX • F • D • 5 FUNTÓW • 2022”, co przekłada się na: „Król Karol III, z łaski Bożej, Obrońca Wiary”.

Chris Barker z Royal Mint Museum powiedział PA: „Karol podążał za ogólną tradycją, którą mamy w brytyjskich monetach, sięgając właściwie aż do Karola II, że monarcha stoi w przeciwnym kierunku niż jego poprzednik”.

Opisał portret jako: „Dostojny i pełen wdzięku, co odzwierciedla jego lata służby”.

Źródło: Twitter

Wszystkie brytyjskie monety z wizerunkiem królowej Elżbiety II pozostaną prawnym środkiem płatniczym i będą w aktywnym obiegu.

Historycznie powszechne było wspólne krążenie monet z wizerunkami różnych monarchów, co pomagało zminimalizować wpływ na środowisko i koszty.

W Wielkiej Brytanii krąży obecnie około 27 miliardów monet z wizerunkiem królowej Elżbiety II.

Będą one wymieniane z czasem, gdy ulegną uszkodzeniu lub zużyciu oraz w celu zaspokojenia popytu na dodatkowe monety.

Brak postów do wyświetlenia