Zobacz, jak popularny napój może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niepożądanych chorób

0
112

Każdego dnia w Wielkiej Brytanii wypija się około 100 milionów filiżanek herbaty – to aż 36,5 miliarda kubków rocznie! Nowe badania pokazują, że pomaga ona zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, które są odpowiedzialne za jedną czwartą wszystkich zgonów w Wielkiej Brytanii.

Naukowcy z Uniwersytetu Edith Cowan w Australii Zachodniej przebadali ponad 800 kobiet i odkryli, że kobiety z wysokim poziomem flawonoidów – substancji znajdujących się w herbacie – były znacznie mniej narażone na zwapnienie aorty, które może prowadzić do zawałów serca i udarów mózgu.

Jednak jak odkryła Clare O’Reilly, skromny kubek herbaty może pomóc nie tylko w zdrowiu serca.

Badania przeprowadzone w Polsce wykazały, że herbata może pomóc zmniejszyć podwyższone ciśnienie. Regularne picie filiżanki herbaty może obniżyć ciśnienie, ale korzyści były jeszcze większe dla tych, którzy pili herbatę dłużej niż siedem dni.

https://cdn1.sph.harvard.edu/wp-content/uploads/sites/30/2019/07/beverage-blur-cup-370018-1200×875.jpg

Występujące w herbacie związki zwane polifenolami poprawiają zdrowie jelit. Wspólne badanie przeprowadzone przez naukowców z Hongkongu i Finlandii wykazało, że picie herbaty nie tylko wspomaga dobre bakterie jelitowe, ale także zmniejsza liczbę złych bakterii jelitowych.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Tianjin w Chinach w przeciągu 11 lat przebadali ponad 365 tysięcy osób w wieku od 50 do 74 lat. Okazało się, że osoby, które piły od dwóch do trzech filiżanek herbaty dziennie oraz od dwóch do trzech filiżanek kawy, miały o 32% mniejsze ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Niewielkie badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Mahidol w Tajlandii wykazało, że ochotnicy ze stanem przedcukrzycowym i bez niego, którzy pili czarną herbatę, mieli niższy poziom cukru we krwi niż grupa placebo.

https://images.ctfassets.net/e8bhhtr91vp3/3ddSWsTQYIKOaZDXzq5eke/aed5bb4f20b050c6952d29ccdb2d3572/10_fun_facts_about_tea___banner.webp?w=800&q=100

Naukowcy z University College London odkryli, że picie herbaty obniża poziom kortyzolu, który jest hormonem stresu.

Według National Institute of Neuroscience w Tokio picie herbaty – która zawiera aminokwas zwany L-teaniną – poprawia również koncentrację i aktywność mózgu.

Jak możemy zaobserwować, ten niepozorny i popularny na świecie napój ma świetne właściwości zdrowotne, a regularne wypijanie choćby jednego kubka dziennie może przynosić nam bardzo dobre efekty.

Brak postów do wyświetlenia