Chcesz oddać krew w Światowy Dzień Krwiodawstwa? Oto co robić przed i po pobraniu krwi

0
78
Oddawanie krwi (krwiodawcy.org)

Chcesz oddać krew potrzebującym, ale nie wiesz, czy możesz i jak to zrobić? Przeczytaj nasz mini poradnik, a wszystkiego się dowiesz.

14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawstwa. W tym dniu ludzie na całym świecie szczególnie się mobilizują, aby oddać krew do banku krwi. To szlachetny akt, pamiętaj jednak, że krew możesz oddawać przez cały rok. Jeśli myślisz o zostaniu dawcą krwi, ale nie wiesz jak się za to zabrać, przeczytaj poniżej nasz mini poradnik.

Kto może, a kto nie może zostać dawcą krwi

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby zdrowe od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów i nie przyjmują na stałe żadnych leków. Uwaga! Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub przyszłego biorcy.

UWAGA! Jeśli oddajesz krew po raz pierwszy, górna granica wieku to 60 lat.

Czy oddawanie krwi jest bezpieczne?

Tak! Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne. Nie wiąże się z żadnym ryzykiem i nie stanowi zagrożenia dla twojego zdrowia czy życia.

Jak zostać dawcą krwi?

Zacznij od sprawdzenia, czy możesz zostać dawcą. Sprawdź, czy twoja masa ciała, wiek i stan zdrowia spełniają wymogi zostania dawcą krwi oraz przejrzyj przykładowe ankiety dla kandydatów na dawców. Jeżeli stwierdzisz, że możesz oddać krew, zaplanuj dzień, w którym to zrobisz. Sprawdź, w jakie dni i w jakich godzinach jest czynne centrum/punkt, w którym chcesz oddać krew.  Jeżeli wybierasz się po raz pierwszy, zabierz ze sobą kogoś do towarzystwa, poczujesz się pewniej a przede wszystkim bezpieczniej. Weź dowód tożsamości i jeżeli masz legitymację honorowego dawcy krwi.

Jak przygotować się do oddawania krwi

Przygotowania rozpocznij dzień przed planowanym pobieraniem krwi. Zadbaj o odpowiednią jakość snu. Wyśpij się! Pij dużo soków owocowych i wody. Absolutnie nie pij alkoholu. W dniu oddawania krwi bądź wypoczęty. Jedz tylko lekkostrawne posiłki, pamiętaj o uzupełnianiu płynów i ogranicz do minimów wszelkie używki (papierosy, kawa) oraz bądź całkowicie trzeźwy. Zarówno na dzień przed jak i w dniu pobierania krwi unikaj nadmiernego fizycznego wysiłku.

Jak postępować po oddawaniu krwi

W dniu oddawania krwi oszczędzaj swój organizm. Odpoczywaj. Obserwuj siebie przez 48 godzin po pobraniu krwi. Jeśli zauważysz na ciele krwiaka lub siniaka, stosuj okłady z lodu. Jeśli zmiana będzie znacząca lub powiększy się pomimo okładów, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów chorobowych zawiadom telefonicznie centrum krwiodawstwa lub jego terenowy oddział. Jeśli wykonujesz zawody fizyczne lub takie jak: pilot, maszynista kierowca, operator dźwigu lub pracujesz na wysokościach, uprawiasz zawodowo sport bądź wspinasz się lub nurkujesz, odczekaj z powrotem do pracy minimum 12 godzin.

Oddawanie krwi krok po kroku

CZYTAJ: Zaskakujący sposób, w jaki mama Igi Świątek gratuluje jej zwycięstwa

CZYTAJ: Kuba Błaszczykowski kończy karierę w kadrze. Wiemy, kiedy go zobaczymy ostatni raz

Brak postów do wyświetlenia