Dziś Światowy Dzień Krwiodawstwa. Dlaczego warto oddawać krew?

0
118
Grupy krwi (medycyna praktyczna)

14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawstwa. To ważne święto, ponieważ akt, który celebruje, ratuje ludzkie życie. Podpowiadamy jak zostać dawcą i dlaczego warto oddawać krew.

Światowy Dzień Krwiodawstwa, znany na świecie jako World Blood Donor Day, to wydarzenie celebrujące wszystkich ludzi, którzy oddają swoją krew potrzebującym. Święto zostało ustanowione 14 czerwca 2004 roku, a na dzień obchodów wybrano 14 czerwca, ponieważ to dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył grupy krwi.

Co roku w Światowy Dzień Krwiodawstwa organizowana jest na całym świecie ogromna zbiórka krwi każdej grupy. Zachęcamy do sprawdzenia, czy nasza grupa krwi jest obecnie poszukiwana w regionie. Jeśli jest jej na ten moment dużo, można oddać jej składniki, osocze, krwinki płytkowe, metodą aferezy. Informacje o zapotrzebowaniu na krew we wszystkich jej magazynach w Polsce są dostępne na stronie krew.info w przystępnej formie i aktualizowane na bieżąco.

źródło: krew.info

Hasło Światowego Dnia Krwiodawcy 2023 to: „Oddaj krew, oddaj osocze, dziel się życiem, dziel się często”. Jest skupione na osobach, które potrzebują regularnych transfuzji krwi lub jej składników, żeby funkcjonować. To pacjenci z takimi schorzeniami jak m.in. niedokrwistości czy choroby nowotworowe układu krwiotwórczego.

Dlaczego warto oddawać krew? Dlatego, że ratuje życie! Niezbędna jest w wielu stanach zagrożenia życia (masywne krwotoki, urazy, wypadki) jak również w leczeniu niedokrwistości towarzyszącej wielu chorobom w tym nowotworowym. Może być też konieczna przy poważnych zabiegach operacyjnych.

Kto może oddawać krew? Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby zdrowe od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów i nie przyjmują na stałe żadnych leków. Uwaga! Jeśli oddajesz krew po raz pierwszy, górna granica wieku to 60 lat. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy.

Kto nie może oddawać krwi? Dawcą nie może być ten, kto cierpi na aktywne, przewlekłe lub nawracające choroby krwi i układu krwiotwórczego, kiła, choroby zakaźne, takie jak: HIV I/II, HTLV, babeszjoza, gorączka Chagasa (Trypanosoma cruzi), leiszmanioza trzewna (Kala Azar), promienica, tularemia.

Jak zostać dawcą krwi? Zacznij od sprawdzenia, czy możesz zostać dawcą. Sprawdź, czy twoja masa ciała, wiek i stan zdrowia spełniają wymogi zostania dawcą krwi oraz przykładowe ankiety dla kandydatów na dawców. Jeżeli stwierdzisz, że możesz oddać krew, zaplanuj dzień, w którym to zrobisz. Po pobraniu krwi możesz potrzebować odpoczynku. Sprawdź, w jakie dni i w jakich godzinach jest czynne centrum/punkt, w którym chcesz oddać krew.  Jeżeli wybierasz się po raz pierwszy, zabierz ze sobą kogoś do towarzystwa, poczujesz się pewniej a przede wszystkim bezpieczniej. Weź dowód tożsamości i jeżeli masz legitymację honorowego dawcy krwi.

Oddawanie krwi nie wiąże się z żadnym ryzykiem, jest bezpieczne i nie stanowi zagrożenia dla Twojego zdrowia czy życia.

CZYTAJ: Zaskakujący sposób, w jaki mama Igi Świątek gratuluje jej zwycięstwa

CZYTAJ: Kuba Błaszczykowski kończy karierę w kadrze. Wiemy, kiedy go zobaczymy ostatni raz

Brak postów do wyświetlenia