Dlaczego peron w Harrym Potterze ma numer 9 i 3/4? TEGO nie wiedzieliście

0
534
Harry Potter, peron 9 i 3/4 (czarodzieje.org)

Czy są tu fani Harry’ego Pottera? Zapewne więc znacie peron 9 i 3/4. To stamtąd właśnie odjeżdżali uczniowie do Hogwartu. Czy wiecie, dlaczego ta stacja ma liczbę 9 i 3/4? Istnieją dwie teorie!

Fascynujący peron ukryty na londyńskiej stacji King’s Cross w Londynie o nawie 9 i 3/4 to jedyne miejsce, z którego każdy podróżujący do Hogwartu może złapać pociąg ekspresowy do szkoły. Peron jest aktywny tylko sześć dni w roku. Wyrusza w podróż na początek i koniec każdego semestru oraz w święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Platforma 9 i 3/4 powstała w połowie XIX wieku po tym, jak ministerstwo magii założyło tory kolejowe i skonstruowało samodzielnie ekspres do Hogwartu. Pozostaje jedno pytanie. Dlaczego peronowi przypisano liczbę 9 i 3/4?

Istnieją dwie teorie mówiące o tym, dlaczego stacja, z której odjeżdża pociąg do Hogwartu, nazywa się „peron 9 i 3/4”. Pierwsze tłumaczenie zakłada, że peron ma taką nazwę, ponieważ znajduje się pomiędzy platformami 9 i 10. Według tego założenia nie ma innego konkretnego powodu dla wyboru tej liczby. Fani przygód Harry’ego Pottera spostrzegli jednak w książkach pewne odmienne wyjaśnienie.

Każdy fan Harry’ego Pottera wie, że Harry urodził się w 31 lipca 1980 roku. Każdy fan Harry’ego Pottera wie też, że Harry został zabrany ze świata czarodziejów do swojego wujka 31 października 1981 roku. Każdy fan Harry’ego Pottera wie też, że Harry powrócił do krainy magii w swoje 11. urodziny, czyli 31 lipca 1991 roku. Minęło więc 10 lat, zanim Harry powrócił do świata czarów. W drugim rozdziale pierwszej książki o Harrym Potterze jest jednak napisane, że minęło prawie 10 lat, a nie pełne 10 lat. Harry powrócił bowiem do świata magii o trzy miesiące wcześniej od daty, w której został z niego zabrany. Do pełnych 10 lat brakuje więc 1/4 roku. To oznacza, że Harry Potter powrócił do świata magii dokładnie po 9 latach i 3/4 roku. To daje liczbę 9 i 3/4.

Wiedzieliście o tym?

CZYTAJ: Zawieszono wyścigi konne na torze Kentucky Derby, gdzie w ciągu miesiąca zmarło aż 12 koni

CZYTAJ: Netflix. Czerwcowe nowości godne uwagi

Brak postów do wyświetlenia