Dwa polskie filmy powalczą o nagrodę główną festiwalu w Wenecji!

0
69
Złoty Lew na czerwonym dywanie festiwalu w Wenecji (Shutterstock)

Wielkie wyróżnienie dla polskiego kina! Dwa polskie filmy powalczą o nagrodę główną festiwalu w Wenecji! Czy zdobędą Złotego Lwa?

To niezwykle wyjątkowa sytuacja, aby aż dwa filmy z tego samego Państwa, i to jeszcze z Polski, walczyły o statuetkę Złotego Lwa w konkursie głównym festiwalu filmowego w Wenecji. A jednak! „Zielona granica” Agnieszki Holland oraz „Kobieta z…” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta powalczą w konkursie głównym w Wenecji o wygraną.

„Zielona granica” to historia kryzysu humanitarnego na polsko-białoruskiej granicy i nielegalnych „push-backów”. „Kobieta z…” to rozciągnięta na 45 lat opowieść o kobiecie transpłciowej. Dla Holland to trzecia szansa na nagrodę. W przeszłości walczyła o Złotego Lwa z filmami „Olivier, Olivier” (1992) i „Julia wraca do domu” (2002). Szumowska i Englert znaleźli się wśród nominowanych drugi raz. W 2020 roku zostali nominowani do nagrody za produkcję „Śniegu już nigdy nie będzie”.

Kolejnym polskim akcentem tegorocznego festiwalu w Wenecji będzie Roman Polański. Podczas festiwalu zaprezentowany zostanie premierowo najnowszy film Romana Polańskiego „The Palace”. W „The Palace” zagrali między innymi: Fanny Ardant, Oliver Masucci, John Cleese, Luca Barbareschi i Mickey Rourke. Poza premierą Polańskiego, swoje nowe obrazy pokażą m.in. Wes Anderson i Woody Allen.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji ruszy 30 sierpnia. Przewodniczącym jury tegorocznego konkursu głównego został Damien Chazelle, twórca między innymi „Whiplash” i „La La Land”.

CZYTAJ: „Barbie” i „Oppenheimer” z historycznymi zarobkami w dniu światowej premiery

CZYTAJ: Finał Wimbledonu Alcaraz-Djokovic najchętniej oglądanym meczem od 2016 roku

Brak postów do wyświetlenia