Nagroda Nobla 2023. Zełenski bez Nobla. Oto kto wygrał Pokojową Nagrodę Nobla

0
98
Narges Mohammadi (fot. onet)

W bukmacherskich zakładach noblowski Pokojowa Nagroda Nobla przypadała prezydentowi Ukrainy. Eksperci studzili jednak radość Ukrainy, mówiąc, że te przewidywania nigdy się nie sprawdzają. Mieli rację. Pokojowa Nagroda Nobla powędrowała do Narges Mohammadi.

Narges Mohammadi to irańska działaczka na rzecz praw człowieka. Obecnie przebywa w więzieniu. Mohammadi walczy o zaprzestanie ucisku kobiet w Iranie. Irańskie władze aresztowały Mohammadi już 13 razy. Na działaczce ciąży pięć wyroków i w sumie 31 lat więzienia oraz chłosta – 154 uderzenia biczem. Kobieta przebywa teraz w więzieniu w Teheranie, które znane jest z okrutnych torturach na kobietach. Kobieta ma opuścić zakład w 2026 roku.

Narges Mohammadi została nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla za walkę przeciwko uciskowi kobiet w Iranie oraz walkę na rzecz promowania praw człowieka i wolności dla wszystkich. Jak podkreślała Berit Reiss-Andersen, Pokojowa Nagroda Nobla jest dla całego ruchu opozycyjnego w Iranie, którego Mohammadi jest wyraźnym liderem.

Mohammadi walczy o wprowadzenie w Iranie wolności słowa, zniesieniu kary śmierci i dokonanie prodemokratycznych reform.

CZYTAJ: Kubeł zimnej wody w polskim meczu w turnieju WTA 1000 w Pekinie

CZYTAJ: Nagroda Nobla 2023. Poranny wyciek informacji okazał się prawdziwy. Oto trzech zwycięzców w dziedzinie chemii

Brak postów do wyświetlenia