Przydatne wskazówki, jak chronić się przed letnimi upałami

0
77
Upalne dni latem (Rynek zdrowia)

Powoli robi się gorąco. Choć lato ma wiele uroku, trzeba uważać na upalne dni i wysokie temperatury. Oto przydatne wskazówki, jak chronić się przed letnimi upałami.

Podczas gdy słońce niesie ze sobą wiele korzyści, ma niebezpieczne konsekwencje, gdy wystawiamy się na ciepło przez dłuższy czas, bez odpowiedniej ochrony. Często zapominamy, że oprócz ochrony naszej skóry przed promieniami UV, musimy również chronić się przed ciepłem słońca. Oto przydatne wskazówki, jak chronić się przed letnimi upałami.

Słońce ma liczne zalety. Witamina D, zwana także „witaminą słoneczną”, pochodzi właśnie ze słońca. Witamina D ma wiele zalet w organizmie, takich jak wchłanianie wapnia i fosforu przez komórki jelitowe, co pomaga w utrzymaniu mocnych i zdrowych kości. Światło słoneczne ma też pozytywny wpływ na ciśnienie krwi. Dzieje się tak, ponieważ może zmieniać poziom tlenku azotu w skórze i krwi. Promienie słoneczne, jak wspomniano, nie są takie złe. W rzeczywistości słońce może poprawić nastrój. Oto jak to działa — światło słoneczne uwalnia w mózgu hormon serotoniny, który jest związany z poprawą nastroju i pomaganiem osobie czuć się bardziej spokojną i skoncentrowaną, dlatego poranne słońce jest wysoce zalecane!

Choć słońce ma wiele zalet, przebywając na nim zbyt długo lub przy nieodpowiedniej ochronie ciała, może zaszkodzić. Wysokie temperatury narażają ludzi na choroby związane z upałami, w tym udar cieplny i nowotwór skóry oraz poparzenie, dlatego tak ważne jest, aby odpowiedni zabezpieczyć się, gdy przebywamy długo na słońcu. Jak? Przeczytaj poniżej.

Pij dużo wody! Kiedy zrobi się za gorąco, organizm będzie szukał sposobów na ochłodzenie. Jednym z najłatwiejszych sposobów na to jest picie wystarczającej ilości wody, nawet jeśli nie jesteś spragniony. Pamiętaj, że pocisz się bardziej, gdy temperatura jest wysoka, więc Twój organizm szuka sposobów na uzupełnienie utraconych płynów w organizmie z powodu nadmiernego pocenia się.

Innym sposobem na uzupełnienie płynów, które tracisz w organizmie latem, jest dodanie do diety zup i soków warzywnych. Niektóre zupy i soki warzywne zawierają sól i potas, które doskonale uzupełniają utracone płyny. 

Noś lekką, jasną odzież wykonaną z oddychającego materiału, np. bawełny. Trzymanie się oddychającej odzieży pozwoli ciału nie pracować tak ciężko, aby zapewnić ci chłód, co z kolei utrzyma ogólną temperaturę na niskim poziomie. Jasne ubrania nie pochłaniają zbyt dużo ciepła słonecznego w porównaniu do ciemnych ubrań.

Jeśli przebywasz na zewnątrz, rób częste przerwy w chłodnym miejscu. Czasami przebywanie na zewnątrz pod słońcem jest nieuniknione. Jednak nie przejmuj się i rób przerwy w chłodnym miejscu. Upewnij się, że masz ze sobą zimną wodę, abyś mógł się nawodnić podczas przebywania na świeżym powietrzu.

Klimatyzacja to najlepszy sposób ochrony przed chorobami związanymi z upałem. Jeśli nie ma klimatyzacji, można schłodzić się za pomocą wentylatorów. Pamiętaj, aby otworzyć również okna, aby umożliwić przepływ powietrza. Doskonałym rozwiązaniem są również chłodnice powietrza.

Używaj kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Filtr przeciwsłoneczny ochroni Twoją skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. W rzeczywistości kremy z filtrem należy stosować codziennie, nawet jeśli nie jest to sezon letni.

CZYTAJ: Andy Murray odrodzony! Szkot wygrywa na trawie

CZYTAJ: Netflix. Czerwcowe nowości godne uwagi

Brak postów do wyświetlenia