Świadome oddychanie. Co to jest i dlaczego to przydatna umiejętność?

0
80
Świadome oddychanie (webfly.pl)

Z techniki świadomego oddychania korzystają najlepsi sportowcy na świecie, w tym Polka Iga Świątek, liderka światowego rankingu tenisistek. Świadomy oddech przydaje się jednak każdemu, ponieważ ma wiele korzyści zdrowotnych. Czym jest świadome oddychanie i dlaczego to przydatna umiejętność?

Ostatnio media na całym świecie obiegło zdjęcie Igi Świątek trenującej z zaklejonymi ustami. Okazuje się, że było celowy zabieg. Iga Świątek zdradziła, że wpływa to korzystnie na jej wydolność. Z kolei była polska tenisistka i trenerka Katarzyna Strączy wyjaśniła, że technika świadomego oddechu, z której korzysta Świątek, oddychanie wyłącznie przez nos, wspomaga stan Polki podczas meczu. Pozwala tenisistce odfiltrować toksyny i zrównoważyć tlen oraz dwutlenek węgla, co powoduje lepszy przepływ tlenu do mięśni, a te są kluczowe dla a Świątek, aby wytrzymały do końca meczu, chociażby bez łapania skurczy. Już na tym przykładzie można zauważyć, że oddech wpływa na nasze ciało, a świadome oddychanie może nas wspomóc w lepszej kondycji.

Świadome oddychanie ma pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i zdrowie psychiczne. Świadome oddychanie wiąże się z technikami oddechowymi, czyli sposobem oddychania. Skupiamy się tu na oddechu i wszystkim, co się z nim wiąże. Świadomie bierzemy wdech przez określoną ilość czasu, a następnie świadomie wydychamy powietrzenie. Świadome oddychanie pozwala nam skupić się na regularności i odpowiednio głębokiemu nabieraniu powietrza.

Na co wpływa świadome oddychanie i jakie mamy z tego korzyści:

Za pomocą świadomego oddechu możemy zwiększyć poziom energii, podnieść swoją odporność, zniwelować problem bezsenności, obniżyć tętno, uspokoić umysł, lepiej radzić sobie ze stresem, zmniejszyć poziom lęku, wyłączyć nadmierne myślenie, uspokoić pracę serca, dotlenić się, pozbyć toksyn i zmienić skład chemiczny krwi.

Jedną z najsłynniejszych na świecie osób, które rozpropagowały świadome oddychanie, pracują z jego technikami i poddały się badaniom klinicznym potwierdzającym pozytywne efekty świadomego oddechu dla ciała i umysłu jest Wim Hof.

CZYTAJ: Przyłapany na dopingu Robert Karaś znów przemówił. Oskarża media

CZYTAJ: Wrocławska willa słynnego Maxa Berga na sprzedaż za 14 milionów! Zobaczcie jak wygląda w środku

Brak postów do wyświetlenia