Rozdano prestiżowe Gotham Awards. Wydarzeniem wieczoru incydent z Robertem De Niro

0
73
Obsada "Czasu krwawego księżyca" ze statuetkami Gotham Awards (fot. AP Awards)

Gotham Awards to jedne z najważniejszych nagród amerykańskich, jakie przyznaje się kinu niezależnemu. W tym roku gala odbyła się już 33. raz. Nie obyło się bez skandalu, a wszystko za sprawą incydentu z przemową Roberta De Niro. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, co się stało podczas mowy De Niro i poznać tegorocznych laureatów.

Gotham Awards przyznawane są przez Instytut Filmu i Mediów Gotham, największą organizację niezaleznych filmowców, obejmujący obie branże, filmową i telewizyjną. Nagrody powstały z zamysłem szczególnego honorowania filmów z północno-wschodniego regionu Stanów Zjednoczonych oraz promocji i wspierania niezależnych twórców filmowych i medialnych. Ich rozdanie traktuje się jako początek sezonu nagród, a laureaci Gotham Award dla najlepszego filmu niejednokrotnie otrzymywali także Oscara w głównej kategorii (było tak choćby w przypadku Wszystko wszędzie naraz).

W tym roku faworytem był brytyjski film „All Of Us Strangers”, który został nominowany w czterech kategoriach: najlepszy scenariusz, najlepszy film międzynarodowy, wybitna główna rola (Andrew Scott) i wyjątkowa kreacja drugoplanowa (Claire Foy). Produkcja okazała się jednak największym przegranym wieczoru, ponieważ nie dostała ani jednej nagrody. To zapewne było dużym zaskoczeniem dla wielu na widowni i przed telewizorami, ale jeszcze większego szoku można było doświaczyć, gdy doszło do incydentu z Robertem De Niro. Do zdarzenia doszło kiedy legendarny aktor prezentował nagrodę Historical Icon and Creator Tribute Award dla „Czasu krwawego księżyca”. De Niro podczas swojej przemowy zauważył, że jego oryginalna przemowa została zmodyfikowana, a na teleprompterze brakowało jednego z fragmentów. De Niro przeczytał z telefonu brakujący fragment, w którym poczynił kilka politycznych uwag, w tym na temat Donalda Trumpa.

– Poprzedni prezydent okłamał nas ponad 30 tysięcy razy w ciągu swoich czterech lat na stanowisku; nie ukryje tego, jaka jest jego dusza. Atakuje słabszych, niszczy dary natury i pokazuje swój brak szacunku, np. używając Pocahontas jako obraźliwego określenia – przeczytał De Niro. Aktor dodał jeszcze, że miał dziękować The Gotham i Apple, ale nie ma to ochoty po tym, co zrobili, poddając cenzurze jego przemowę.

Całość przemówienia De Niro, w tym wszystko to, co zostało wycięte, a De Niro to przeczytał, możecie zobaczyć w filmiku poniżej.

Poniżej laureaci w najważniejszych kategoriach:

Najlepszy film fabularny

“Poprzednie życie” reż. Celine Song

Wybitna pierwszoplanowa rola aktorska

Lily Gladstone “The Unknown Country”

Wybitna drugoplanowa rola aktorska

Charles Melton “May December”

Najlepszy scenariusz

“Anatomia upadku” Justine Triet, Arthur Harari

Najlepszy międzynarodowy film fabularny

“Anatomia upadku”

Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny

“Cztery córki”

Przełomowa reżyseria

A.V. Rockwell “A Thousand and One”

Wybitna rola aktorska w nowym serialu

Ali Wong “Awantura”

Przełomowa produkcja telewizyjna ponad 40 minut

“A Small Light”

Przełomowa produkcja telewizyjna poniżej 40 minut

“Awantura”

CZYTAJ: Susan Sarandon wyrzucona z agencji za komentarze o komentarz o konflikcie Izraela i Palestyny

CZYTAJ: Christopher Nolan nowym reżyserem Bonda? Mamy odpowiedź!

Brak postów do wyświetlenia